Evrenin Ötesi -Beth Revis #OlimposHerkes bir gün dünyanın insanları kaldıramayacağını düşünüyor ve  eğer kaldıramazsa neler olacağını hayal ediyordur. Evrenin Ötesi’nde insanlar yeni bir gezegen aramaya başlamışlardır ve NASA Centauri adında yeni bir gezegen keşfetmiştir.


Yeni gezegene seyahat için Godspeed adında bir gemi tasarlanır ve yeni gezegende, doğru hayat koşulları oluşturabilecek insanlar seçilerek bu gemiye alınır. Ancak bu insanlar gemiye canlı olarak alınmaz daha doğrusu dondurulurlar çünkü Godspeed 300 yıl sonra Centauri-Dünya’ya varacaktır. –Centauri’ye Centauri-Dünya diyorlar ve normal dünyaya Güneş-Dünya diyorlar.-

Burada her şey yanlış. Bozuk. Kırık.
Tıpkı ışık gibi.
Tıpkı benim gibi.


Geminin içinde sadece bu insanlar yok. Dünyadan birbirine benzeyen insanlar –saç, göz, ten rengi- seçilerek bu gemiye alınır. Bu insanların birbirine benzemelerinin sebebi farklılığın kaosa sebep olacağının düşünülmesidir. Bu kişiler Godspeed’in işlerini –tarım vs.- işlerini yapmaktadır. Anlayacağınız gemiye küçük bir şehir inşa edilmiştir.


Gemi 3 kademeden oluşmaktadır: Bekçi Katı, Besleme Katı ve Gemici Katı.

Bekçi Katında Büyük Oda, Çırak’ın odası, Bilge’nin odası ve Öğrenim Merkezi bulunmakta. Şimdi Bilge, Çırak falan ne diye merak ediyorsunuzdur. :P Godspeed de bir salgın yaşanır ve gemiye kaos hakim olur. Bu kaosa gemiden bir lider çıkarak son verir. Kaosa son veren kişi Bilge yani gemiyi yöneten lider olur. Bu olay nesilden nesle devam eder. Çırak ise Bilge’nin eğitti kişi ve Bilge ölünce yerine geçecek kişidir.


Besleme Katında  hastane, çiftlik ve arşiv gibi yerler bulunuyor. Godspeed’in vatandaşları burada yaşıyor. Besleme Katı bir nevi geminin kalbi. Gemici Katında Godspeed’in işleyen mekanizması bulunuyor yani motorları vs. .

Asıl hikayeye dönecek olursak Amy, annesi ve babası dondurulmuş ve Centauri-Dünya’ya doğru yol almaya başlamışlardır. Geminin Centauri-Dünya’ya varmasına 50 yıl kala Amy uyandırılır ancak uyandırılışı bir nevi suikasttir. Çünkü Amy’nin uyandırıldığından kimsenin haberi olmadığı için içinde bulunduğu buz eridiğinde boğulabilirdi. Şans eseri Çırak ve Doktor oradan geçerken farkettiler.


Olaylardan bu kadarla kalmıyor, sürekli olarak donmuş insanlar uyandırılıyor ve bazıları ölüyor. Amy’nin anne ve babası da tehlikede olduğu için Amy, Çırak ve Harley –Harley Çırak’ın arkadaşı- katili bulmaya çalışırlar.

Kitap o kadar zengin bir kurguya sahipti ki okurken hiç sıkılmadım. Hele içinde geçen değişik aletlerde çok güzeldi. Misal Wi-Com ile Bilge tüm gemidekilerle bir anda iletişime geçebiliyor, yapıştırıcı iğneli bantlar var. Bu iğnelerde ilaç var ve her şeye iyi geliyor. :P


Yazar dondurulma olayını, Amy'nin içinde olduğu psikolojiyi  güzel aktarmıştı.Ayrıca bahsetmeden edemeyeceğim Godspeed'de Sezon adı verilen bir olay var. Sezonda gemide ne kadar insan varsa -yer ve zaman farketmeksizin- çiftleşiyorlar. Amy zavallı bunları görünce şok oldu, hatta neredeyse bu yolda mefta oluyordu. xD 

Bu kadar güzel bir kitabın sonu da çok iyiydi. Tam olaylar bitti dediğim an bir yerden daha patlar verdi, yine bitti dedim yine patlak verdi. Anlayacağınız aksiyon hiç bitmiyor.Serinin diğer kitapları da ülkemizde yayınlandı. İkinci kitap Bir Milyon Güneş , Üçüncü ve Final kitabının adı Dünyanın Gölgesi.
9 yorum :

 1. Güzel bir bilimkurgu serisine benziyor. Okuma listeme ekliyorum! *-*

  Ayrıca, mimledim seni! :P

  YanıtlaSil
 2. Ya varya bu kitabı okumazsam çatlayacağım. Taa ne zamandır yabancı bloglarda görüyordum da heves ediyordum, gelmiş sonunda.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tee 2011 yılında çıktı kitap da, ülkemizde gerektiği ilgiyi görmedi. :/

   Sil
 3. Spoilerın dibine vurmuşun -.-'

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Azıcık be hikayenin çıkış yeri orası zaten -_- Bilsinler bir şey olmaz xd

   Sil
 4. Harley atlamasaydı iyiydi

  YanıtlaSil
 5. Hello Ya'll,

  Below are the most recommended BTC exchanges (BUY/SELL):
  Coinbase: $1 minimum exchange
  CoinMama

  Earn free Bitcoins with the best Bitcoin faucet rotator:
  IACBit.org Faucet Rotator

  YanıtlaSil

İzleyiciler

Ne Okuyorum


goodreads.com

Çok Okunanlar

Kitap Bannerları

Across the Universe by Beth Revis
Beautiful Creatures by Kami Garcia & Margaret Stohl
Benny Imura by Jonathan Maberry
Covenant by Jennifer L. Armentrout
Delirium by Lauren Oliver
Divergent by Veronica Roth
Gölge ve Kemik || Leigh Bardugo
The Infernal Devices by Cassandra Clare
Iron Fey by Julie Kagawa
Legend by Marie Lu
Maze Runner by James Dashner
Matched by Ally Condie
The Mortal Instruments by Cassandra Clare
Penryn & the End of Days by Susan Ee
Percy Jackson and the Olympians by Rick Riordan
The Seven Kingdoms by Kristin Cashore


Cinder

Açlık Oyunları || Suzanne Collins
The Eve Trilogy by Anna Carey
 Tahereh Mafi || Bana Dokunma / Shatter Me

Team Bannerları

Covenant by Jennifer L. ArmentroutHush, Hush by Becca Fitzpatrick
The Hunger Games by Suzanne CollinsIron Fey by Julie Kagawa
The Infernal Devices by Cassandra ClareMatched by Ally Condie
The Mortal Instruments by Cassandra ClareThe Selection by Kiera Cass
Shatter Me by Tahereh MafiUglies by Scott Westerfeld

Etiketler

2 Puan 2014 2015 2Mim 3 3 Puan 4 4 Puan 4.5 Puan 5 5 Puan 5. Dalga A Discovery Of Withes Açlık Oyunları Adam Adelice Aiden Ak Akiva Alex Alexandra Bracken Alina Allegiant AllyCondie America Amie Kaufmann Amor Nervosa Deliria Amy Andy Weir Anna Carey Annalise Aria Art3emis Artemis ArtemisYayınları Ash Aslı Dağlı Aspen Ateşi Yakalamak Augustus Aynı Yıldızın Altında Başlat Bea Bela Ben Benim Uzak Yıldızım BeniSeç Beth Revis Bilge Bilim Kurgu Bir Milyon Güneş Breathe . Brimstone Cadılar Cadıların Keşfi Caleb CassandraClare Cassie Cevap Christana Cinder CityofBones CityofHeavenlyFire ClARY Cumartesiİlk10 Cumatesiİlk10 ÇıkmasınıBeklediğimKitaplar Çırak Çirkinler Danielle Paige David Levithan Day Deborah Harkness DeliDolu Demir Kız Demir Kral Dex Diana Bishop Distopya Divergent DoganEgmont Dorothy Must Die DoSaB Dört Duman ve Kemiğin Kızı Dünyanın Gölgesi DvKK Efsane Eğer Yaşarsam Eksik Parça EpicReads Erik ErnestCline Etkinlik Evan Eve Evrenin Ötesi Fantasy Fire & Flood Four Gayle Forman GenniferAlbin Go! Kitap GodSpeed Goodreads HalfBad Hana Hazel Her Gün HollyBlack If I Stay Iko Illea Isaac İthaki İzlediklerim İzlediklerimiz Jace John Green Jost JulieKagawa Juliette June Kağıttan Kentler Kaidan Rowe Kan Şarkısı Kara Karanlık Zihinler Karou Katsa Kıyamet Sonrası KieraCass Kimera Kira Kitap Tanıtımı Kitap Tanıtımları KitapKurtlarıBlogTur KitapMimi KonuşanKitaplar Ky Labirent Lauren Oliver Leanansidhe Lena Mara Dyer Marie Lu MarissaMeyer Marslı Matthew Clairmont Maxon Meagan Spooner Meghan Meleğin Düşüşü Melek Mia Mik Mim Nathan Nefes New Beijing OASİS Olimpos Optik'inKitapBlogu Oz Büyücüsü Parçalanmış Dünyam Parodi Parzival Pegasus PegasusYayınları Penryn Po Prince Kai Puck Quuin Raffe ReadyPlayerOne Retelling Rick Yancey Ruby Sally Green Sam Samantha Shannon SarahCrossann ScottWesterfeld Seth Sonsuza Dek Soru SoruCevap Söyleşilerimiz Space Opera SpaceOpera Susan Ee SusanEe Tag Tally Tatlı Şeytan Tatlı Tehlike Tfios The 5th Wave The Bone Season The Darkest Minds TheBookSacrifice TheInfiniteSea These Broken Stars Tobias Top10 Tris Tudem Uğur Mehter Under The Never Sky Uyumsuz Uzaylılar-BilimKurgu-Distopya Vaelin Al Sorna Vampirella Veronica Rossi Veronica Roth Victoria Scott Video Warner Wouldyourather Xander YA Yandaş Yaratıcı Yayınları Yedi Krallık Yeni Dünya YeniHaberler Yetenek Yorumladıklarım Yorumladıklarımız Zuzana

Tık!

Ne Kadar Okumuşum?

2014 Reading Challenge

2014 Reading Challenge
Alican has read 62 books toward his goal of 70 books.
hide

Copyright © Fanboyun Günlüğü | Blogger Theme By Lasantha