Cennet Ateşi Şehri -Cassandra Clare #Artemis
Kitap: Cennet Ateşi Şehri
Seri: Ölümcül Oyuncaklar
Yazarı: Cassandra Clare
Yayınevi: Artemis
Sayfa Sayısı: 800

Dünyayı sarsan kült seri "Ölümcül Oyuncaklar"ın merakla beklenen bu baş döndürücü finalinde, Clary ve arkadaşları şimdiye dek karşılarına çıkan en acımasız düşmanla savaşacak: Clary'nin ağabeyi. 
Sebastian Morgenstern çoktan harekete geçti. Cehennem Kupası'nın gücüyle Gölge Avcıları'nı karanlık avcılara dönüştürüyor. Aileleri ve âşıkları birbirinden ayıran bu karanlık yaratıklarla Sebastian'ın ordusu gitgide genişliyor. Köşeye sıkışan Gölge Avcıları, Idris'e çekilse de Alicante'nin meşhur iblis kuleleri bile onları Sebastian'ın gazabından uzak tutacak güçte değil. Üstelik Ne filimler, Idris'te kapana kısılmışken dünyayı iblislerden kim koruyacak? Ne filimler'in hayal bile edemeyeceği kadar büyük bir ihanet açığa çıkarken Clary, Jace, Isabelle, Simon ve Alec'in kaçmaktan başka çaresi yok. Daha önce hiçbir Gölge Avcısı'nın ayak basmadığı ve giden hiçbir canlının geri dönemediği iblis topraklarının derinliklerine yolculuk etmek zorunda kalsalar da... Dünyanın kaderi üzerine girişilen bu korkunç savaşta aşk feda edilecek ama ölüm yine de payına düşeni almadan gitmeyecek!
Kitaba dair yorumuma geçmeden önce bahsetmek istediğim birkaç husus var. Çeviri ve kitaptaki yazım hataları okurken çok canımı sıktı. Harflerin karışmasından tutun, İngilizce kelimeler bile vardı. Ayrıca serinin
diğer kitaplarındaki ’ Sessiz Kardeşler’  Sessiz Biraderler, ‘Stele’ ise Mızrakçık olmuş. Demek ki yeni çevirmen serinin daha önceki kitaplarını okumamış hadi bunu geçtim editör kitabı hiç mi kontrol etmedi. Umarım bir daha ki kitaplarında bu hataları yapmazlar.


Artık yoruma geçebiliriz. :P Cennet Ateşi Şehri Cassandra Clare’in Mart 2015’de çıkacak yeni serisi The Dark Artifices’ın ana karakteri Emma Carstairs’in başından geçen bir olayla başlıyor. Los Angeles Enstitüsü'nde yaşayan 12 yaşındaki Emma Gölge Avcısı antremanları yaparken Enstitü saldırıya uğrar. Tahmin edebileceğiniz üzere saldırının baş kahramanı Sebastian Morgenstern.

Eğer cennete ulaşamıyorsam 
cehennemi çağırırım.

Los Angeles Enstitüsü'ndeki yetişkinleri Karanlık tarafa geçirirken –bu işi zorla yapıyor :P- çocukların öldürülmesini emrediyor. Fakat Emma ve Jules, Clave’e kaçmayı başarıyor. Clave’e bildiklerini anlatmalarına rağmen bu durumu pek önemsemiyorlar.

Bunca olaydan sonra Gölge Avcıları'nın dünyası kaosu yaşamakta ve Sebastian’ı en yakından tanıyan Jace ve Clary’e bile kulak asmamaktadırlar.

Sebastian gittikçe güçlenmekte ve yarattığı yeni kupa ile ordusuna yeni isimler katmaktadır. Ordusuna katılan kişiler daha çok saldırdığı Enstitülerdeki Gölge Avcılarından oluşuyor. Peki bu Gölge Avcıları isteğiyle mi Sebastian’a katılıyor derseniz hayır, Sebastian kupa ile zorla dönüştürüyor.

Bizi ateşte tavlarsan daha da güçleniriz. 
Acı çektiğimiz zaman hayatta kalırız.

Clave kendinden bu kadar eminken, Sebastian başkente bile rahatça girebiliyor. Sebastian’ın daha fazla Gölge Avcısının ölmemesi için bir isteği vardı: Jace ve Clary’i bana verin ya da ölün. Ayrıca ölecek tek kişi Gölge Avcıları değil aralarında tanıdık isimler olan Sebastian’ın esirleri. İşlerin bu şekilde yürümeyeceğinin farkına varan Jace-Clary-Alec-Isabelle-Simon  Sebastian’ın peşine düşerler.

Bu kısımdan sonra yaşananlar asıl eğlenceli ve heyecan verici yerlerdi. Simon hakkında birkaç şey söylemek istiyorum. Serinin başından beri Simon’a büyük bir haksızlık yapıldığını düşünüyorum. Cennet Ateşi Şehri’nde yaşadıkları çok sinir bozucuydu!

Cennet Ateşi Şehri ve Mekanik Prenses’i karşı karşıya getirdiğimiz zaman, kesinlikle Mekanik Prenses çok daha iyiydi. Cehennem Makineleri’nden birkaç karakteri gördük ve Will’i ne kadar çok aradığımı farkettim.  Son kitap çıkmadan önce söylenen onca sözden sonra ana karakterlerden birinin öleceğini düşünmüştük ama beklemeyin öyle şeyler. Hepsi Cassandra’nın oyunları. :P

Kitabı beğendim mi? Evet, beğendim. Yaşanan olaylar hoşuma gitti ama ilk 400 sayfa biraz ağır gibiydi. 400. sayfadan sonra kitap gerçekten çok güzel bir hal aldı. Kitabın sonu için ise duygularım çok karışık. Seri bittiği için kesinlikle üzülüyorum ama tek üzüntüm bu değil, kitapta yaşanan bazı olaylar içinde hem kızgın hem üzgünüm. 

12 yorum :

 1. O çeviri hataları beni sinir ediyor. Hadi çok kitap var dersin okumazsın bari serinin hayranı olan birine sor bakalım o kelimeler diğer kitaplarda neymiş diye -__-

  YanıtlaSil
 2. Merhaba Cennet Ateşi şehri tam olarak kaç sayfa her yerde 800 sayfa diyor ama aldığım kitap 763 sayfa,bu yüzden bendeki baskıda sorun olma korkusu yaşıyorum da ???

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yok bende de öyle ama dikkat ettiysen ilk kısımlar yani giriş kısmında sayfa numaraları yok. Onlarla beraber 800. :D

   Sil
  2. Daha kitaba başladım elime geçince son sayfasına bakmıştım ondan :) Çok teşekkürler içim rahatladı :)

   Sil
 3. Açıkçası ben de ceviriden çok rahatsız oldum.Sessiz Kardeşlerin, Sessiz Biraderler olması çok sinirimi bozdu.Ama genel olarak çok güzel bir kitaptı :D

  YanıtlaSil
 4. Çeviri hataları resmen beni kitaptan bezdirdi. Hadi tamam Sessiz Kardeşlere Sessiz Biraderler dersin-aslında demezsin ama neyse- ama Clave ne ya -harbiden ne- kitaptan bezdim. Başlarda bir saat Clave ne diye düşündüm gerçi hala düşünüyorum yanlış anlamış olabilirim, kafamda deli sorular...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Clave onların meclisi ama çok adil kararlar vermeyen dar görüşlü bir meclis çok katı kuralları var

   Sil
 5. Clave kim ki şu an okuyorum ama o baskasi galiba inşallah öyledir çünkü eğer o clary ise kitabın suyu çıkmış demektir

  YanıtlaSil
 6. Clave kim ki şu an okuyorum ama o baskasi galiba inşallah öyledir çünkü eğer o clary ise kitabın suyu çıkmış demektir

  YanıtlaSil
 7. kardeşler ve biraderler kısmına çok takılmışsınız ama şunu söylemek istiyorum. biz kıza da erkeğe de kardeş diyoruz ama onlarsa brother ve sister diye ayırıyorlar. biraderler diye çevrilmeseydi hatalı olurdu. çünkü demir kız kardeşlere de kız kelimesi getirilmezdi o yuzden biraderler diye bi ceviri var siz Türkiye'ye göre düşünüyorsunuz.ama kitap yurt dışında yazılmış.

  YanıtlaSil

İzleyiciler

Ne Okuyorum


goodreads.com

Çok Okunanlar

Kitap Bannerları

Across the Universe by Beth Revis
Beautiful Creatures by Kami Garcia & Margaret Stohl
Benny Imura by Jonathan Maberry
Covenant by Jennifer L. Armentrout
Delirium by Lauren Oliver
Divergent by Veronica Roth
Gölge ve Kemik || Leigh Bardugo
The Infernal Devices by Cassandra Clare
Iron Fey by Julie Kagawa
Legend by Marie Lu
Maze Runner by James Dashner
Matched by Ally Condie
The Mortal Instruments by Cassandra Clare
Penryn & the End of Days by Susan Ee
Percy Jackson and the Olympians by Rick Riordan
The Seven Kingdoms by Kristin Cashore


Cinder

Açlık Oyunları || Suzanne Collins
The Eve Trilogy by Anna Carey
 Tahereh Mafi || Bana Dokunma / Shatter Me

Team Bannerları

Covenant by Jennifer L. ArmentroutHush, Hush by Becca Fitzpatrick
The Hunger Games by Suzanne CollinsIron Fey by Julie Kagawa
The Infernal Devices by Cassandra ClareMatched by Ally Condie
The Mortal Instruments by Cassandra ClareThe Selection by Kiera Cass
Shatter Me by Tahereh MafiUglies by Scott Westerfeld

Etiketler

2 Puan 2014 2015 2Mim 3 3 Puan 4 4 Puan 4.5 Puan 5 5 Puan 5. Dalga A Discovery Of Withes Açlık Oyunları Adam Adelice Aiden Ak Akiva Alex Alexandra Bracken Alina Allegiant AllyCondie America Amie Kaufmann Amor Nervosa Deliria Amy Andy Weir Anna Carey Annalise Aria Art3emis Artemis ArtemisYayınları Ash Aslı Dağlı Aspen Ateşi Yakalamak Augustus Aynı Yıldızın Altında Başlat Bea Bela Ben Benim Uzak Yıldızım BeniSeç Beth Revis Bilge Bilim Kurgu Bir Milyon Güneş Breathe . Brimstone Cadılar Cadıların Keşfi Caleb CassandraClare Cassie Cevap Christana Cinder CityofBones CityofHeavenlyFire ClARY Cumartesiİlk10 Cumatesiİlk10 ÇıkmasınıBeklediğimKitaplar Çırak Çirkinler Danielle Paige David Levithan Day Deborah Harkness DeliDolu Demir Kız Demir Kral Dex Diana Bishop Distopya Divergent DoganEgmont Dorothy Must Die DoSaB Dört Duman ve Kemiğin Kızı Dünyanın Gölgesi DvKK Efsane Eğer Yaşarsam Eksik Parça EpicReads Erik ErnestCline Etkinlik Evan Eve Evrenin Ötesi Fantasy Fire & Flood Four Gayle Forman GenniferAlbin Go! Kitap GodSpeed Goodreads HalfBad Hana Hazel Her Gün HollyBlack If I Stay Iko Illea Isaac İthaki İzlediklerim İzlediklerimiz Jace John Green Jost JulieKagawa Juliette June Kağıttan Kentler Kaidan Rowe Kan Şarkısı Kara Karanlık Zihinler Karou Katsa Kıyamet Sonrası KieraCass Kimera Kira Kitap Tanıtımı Kitap Tanıtımları KitapKurtlarıBlogTur KitapMimi KonuşanKitaplar Ky Labirent Lauren Oliver Leanansidhe Lena Mara Dyer Marie Lu MarissaMeyer Marslı Matthew Clairmont Maxon Meagan Spooner Meghan Meleğin Düşüşü Melek Mia Mik Mim Nathan Nefes New Beijing OASİS Olimpos Optik'inKitapBlogu Oz Büyücüsü Parçalanmış Dünyam Parodi Parzival Pegasus PegasusYayınları Penryn Po Prince Kai Puck Quuin Raffe ReadyPlayerOne Retelling Rick Yancey Ruby Sally Green Sam Samantha Shannon SarahCrossann ScottWesterfeld Seth Sonsuza Dek Soru SoruCevap Söyleşilerimiz Space Opera SpaceOpera Susan Ee SusanEe Tag Tally Tatlı Şeytan Tatlı Tehlike Tfios The 5th Wave The Bone Season The Darkest Minds TheBookSacrifice TheInfiniteSea These Broken Stars Tobias Top10 Tris Tudem Uğur Mehter Under The Never Sky Uyumsuz Uzaylılar-BilimKurgu-Distopya Vaelin Al Sorna Vampirella Veronica Rossi Veronica Roth Victoria Scott Video Warner Wouldyourather Xander YA Yandaş Yaratıcı Yayınları Yedi Krallık Yeni Dünya YeniHaberler Yetenek Yorumladıklarım Yorumladıklarımız Zuzana

Tık!

Ne Kadar Okumuşum?

2014 Reading Challenge

2014 Reading Challenge
Alican has read 62 books toward his goal of 70 books.
hide

Copyright © Fanboyun Günlüğü | Blogger Theme By Lasantha