[Blog Tur] Kızıl Kraliçe | Victoria Aveyard -Ön Okuma
Kitap Adı: Kızıl Kraliçe
Yazar: Victoria Aveyard
Yayınevi: Pegasus Yayınları
Sayfa Sayısı: 380
Çıkış Tarihi: 20 Kasım 2015


İnsanlarin Kana Göre Sınıflara Ayrıldığı, Bir Düzen... Büyülü, Tanrısal Yetenekleriyle Diğerlerine Hükmeden Gümüşler, Onların Gölgesinde Hayatta Kalmaya Çalışan, Sıradan Kızıllar... İktidar Tehlikeli Bir Oyundur. Peki, Kazanmak İçin Ne Kadar Kan Kaybetmek Gerekir? Kanla Bölünmüş Bir Dünyada, Kazananı Belirsiz Bir Varoluş Mücadelesi... Mare Barrow'un dünyasında kanın rengi, varoluşun biçimini belirlemektedir. Doğaüstü yeteneklerle donatılmış Gümüşler, köle gibi çalıştırdıkları ve savaşta ölüme gönderdikleri Kızıllara hükmetmektedir. Yoksul bir Kızıl kasabasında yaşayan on yedi yaşındaki Mare, talihsiz olaylar sonucu bir Gümüş sarayında çalışmaya başlar. Ancak Kızılların başkaldırı hareketini örgütleyen Kırmızı Muhafızlar'ın davasını ateşleyecek kıvılcımın kendi parmaklarının ucunda ol-duğunu fark edince bambaşka bir oyunun ortasında kalır. Yalanlar üzerine kurulu bir düzende Kızılların Gümüşlere, bir prensin diğer prense ve Mare'nin kendi kalbine karşı mücadele ettiği bu tehlikeli oyunda tek mutlak gerçek, ihanettir.Kızıl kelimesine karşı sempati duymama sebep olan etmenlerden olan Kızıl Kraliçe'yi geçen sene satışa çıktığında e-book olarak okumuştum.

Yazarın oluşturduğu dünya ve kitabın saray ağırlıklı olarak geçmesi sevmeme yetmişti. Bir de karakterleri sevmem, kapağa aşık olmam kitaba aşık etmişti beni.

Ve aradan geçen süre sonunda kitap ülkemizde de satışa çıktı. Ayrıca kitabı iyi ki Pegasus çıkardı diyorum. Orjinali ile aynı kalitede kitabı bastılar. Ayrıca çevirmeni Onur Kınacı Birler. #SheismyMVP

Kitabı ele geçirdikten sonra belki biraz orasını burasını kurcalamış olabilirim. ehehehe. Kurcalanmayacak gibi değil. Bir kere kapağı ışıklı ayakkabılar gibi. Parlıyor. İnsan salak saçma kitabı sağa sola sallayıp yansımayı izliyor. xD

Herkes herkese ihanet edebilir.
-Sf. 232

Neyse bu kısımları geçip kitabın içeriğine gelecek olursak. İnsanlar ikiye ayrılmış durumda: Gümüşler ve Kızıllar. Gümüşler; özel yetenekleri olan, üst tabakayı oluşturan, refah içinde yaşayan ve zenginliğin sefasını süren tabakadır. Özel yeteneklere örnek vermem gerekirse. Mesela Mıknatıslar, Mıknatıslar metalleri kontrol edebilme gücüne sahiptirler.


Kızıllar ise sıradan normal insanların olduğu fakirlik içinde yaşayan kesimdir. Bir nevi Gümüşlere hizmet eden kölelerdir. Ayrıca çalışmayan yani eli iş tutmayan her Kızıl 18 yaşına geldiğinde ülkeleri Poyraz Krallığının Gölbölge ile yapmış oldukları savaşta askeri birlikte yer almak zorundadır. Hem hizmet edip hem de Gümüşler için savaşmaktadırlar yani.

Mare Molly Barrow ise hikayemizin ana kızıdır. Kendisi bir Kızıl ve yan kesicilikte pro seviyeyi yeni bir düzeye ulaştırmıştır. Elinin girip de bir şeyler araklamadığı cep kalmamıştır kısacası. xD

Mare savaşta gazi olmuş bir babaya ve 3 oğlunu savaşa göndermiş bir anneye sahiptir. Ailelerinden geriye Mare, kız kardeşi Gisa, annesi ve babası kalmıştır. Askere giden kardeşlerinden ise sadece arada bir gelen mektup ile haber alabilmektedirler. Ayrıca Mare'i de çalışmadığı için kardeşleri ile aynı son beklemektedir.


Mare'in bir gün şans kapısını çalar ve Kraliyet Ailesinin kaldığı Yaz Bahçesinde çalışma şansı elde eder. Görevli olduğu gün ise Aile Prense Kraliçe Seçimleri ile Prenses seçmektedirler. Böyle şirin bir şey beklemeyin, rütbeli hanelerden gelen bu kızlar özel yetenekleri ile güç gösterisi yapmaktadırlar bu Seçimlerde.

Mare başına gelen talihsiz olaylar sonucu Gümüşleri büyük bir şoka uğratır. Zaten buradan sonrası Mare'nin bir oraya bir buraya kakılmasını konu alıyor. Yani tabi biraz abarttım o kadar kakmıyorlar ama tabi kendinden istense onu yapmak durumunda kalıyor.

Kelimeler yalan söyleyebilir.
-Sf. 300

Kitap beklendik bir şekilde ilerliyor, yani ne olacağını önceden kestirebiliyorsunuz. Ancak benim gibi saraylarda geçen kitapları, özel güçleri falan seviyorsanız bu kitabı seveceğinize eminim. Ayrıca ben kitaptaki karakterleri de sevdim. Özellikle Lucas ve Julian'ı.

Artık sözü daha fazla uzatmayıp sonlandırmak istiyorum. Serinin devam kitabı Glass Sword şubat ayı içerisinde Amerika'da satışa sunulacak. En yakın zamanda bizde de satışa çıkacağını umuyorum.
0 yorum :

Yorum Gönder

İzleyiciler

Ne Okuyorum


goodreads.com

Çok Okunanlar

Kitap Bannerları

Across the Universe by Beth Revis
Beautiful Creatures by Kami Garcia & Margaret Stohl
Benny Imura by Jonathan Maberry
Covenant by Jennifer L. Armentrout
Delirium by Lauren Oliver
Divergent by Veronica Roth
Gölge ve Kemik || Leigh Bardugo
The Infernal Devices by Cassandra Clare
Iron Fey by Julie Kagawa
Legend by Marie Lu
Maze Runner by James Dashner
Matched by Ally Condie
The Mortal Instruments by Cassandra Clare
Penryn & the End of Days by Susan Ee
Percy Jackson and the Olympians by Rick Riordan
The Seven Kingdoms by Kristin Cashore


Cinder

Açlık Oyunları || Suzanne Collins
The Eve Trilogy by Anna Carey
 Tahereh Mafi || Bana Dokunma / Shatter Me

Team Bannerları

Covenant by Jennifer L. ArmentroutHush, Hush by Becca Fitzpatrick
The Hunger Games by Suzanne CollinsIron Fey by Julie Kagawa
The Infernal Devices by Cassandra ClareMatched by Ally Condie
The Mortal Instruments by Cassandra ClareThe Selection by Kiera Cass
Shatter Me by Tahereh MafiUglies by Scott Westerfeld

Etiketler

2 Puan 2014 2015 2Mim 3 3 Puan 4 4 Puan 4.5 Puan 5 5 Puan 5. Dalga A Discovery Of Withes Açlık Oyunları Adam Adelice Aiden Ak Akiva Alex Alexandra Bracken Alina Allegiant AllyCondie America Amie Kaufmann Amor Nervosa Deliria Amy Andy Weir Anna Carey Annalise Aria Art3emis Artemis ArtemisYayınları Ash Aslı Dağlı Aspen Ateşi Yakalamak Augustus Aynı Yıldızın Altında Başlat Bea Bela Ben Benim Uzak Yıldızım BeniSeç Beth Revis Bilge Bilim Kurgu Bir Milyon Güneş Breathe . Brimstone Cadılar Cadıların Keşfi Caleb CassandraClare Cassie Cevap Christana Cinder CityofBones CityofHeavenlyFire ClARY Cumartesiİlk10 Cumatesiİlk10 ÇıkmasınıBeklediğimKitaplar Çırak Çirkinler Danielle Paige David Levithan Day Deborah Harkness DeliDolu Demir Kız Demir Kral Dex Diana Bishop Distopya Divergent DoganEgmont Dorothy Must Die DoSaB Dört Duman ve Kemiğin Kızı Dünyanın Gölgesi DvKK Efsane Eğer Yaşarsam Eksik Parça EpicReads Erik ErnestCline Etkinlik Evan Eve Evrenin Ötesi Fantasy Fire & Flood Four Gayle Forman GenniferAlbin Go! Kitap GodSpeed Goodreads HalfBad Hana Hazel Her Gün HollyBlack If I Stay Iko Illea Isaac İthaki İzlediklerim İzlediklerimiz Jace John Green Jost JulieKagawa Juliette June Kağıttan Kentler Kaidan Rowe Kan Şarkısı Kara Karanlık Zihinler Karou Katsa Kıyamet Sonrası KieraCass Kimera Kira Kitap Tanıtımı Kitap Tanıtımları KitapKurtlarıBlogTur KitapMimi KonuşanKitaplar Ky Labirent Lauren Oliver Leanansidhe Lena Mara Dyer Marie Lu MarissaMeyer Marslı Matthew Clairmont Maxon Meagan Spooner Meghan Meleğin Düşüşü Melek Mia Mik Mim Nathan Nefes New Beijing OASİS Olimpos Optik'inKitapBlogu Oz Büyücüsü Parçalanmış Dünyam Parodi Parzival Pegasus PegasusYayınları Penryn Po Prince Kai Puck Quuin Raffe ReadyPlayerOne Retelling Rick Yancey Ruby Sally Green Sam Samantha Shannon SarahCrossann ScottWesterfeld Seth Sonsuza Dek Soru SoruCevap Söyleşilerimiz Space Opera SpaceOpera Susan Ee SusanEe Tag Tally Tatlı Şeytan Tatlı Tehlike Tfios The 5th Wave The Bone Season The Darkest Minds TheBookSacrifice TheInfiniteSea These Broken Stars Tobias Top10 Tris Tudem Uğur Mehter Under The Never Sky Uyumsuz Uzaylılar-BilimKurgu-Distopya Vaelin Al Sorna Vampirella Veronica Rossi Veronica Roth Victoria Scott Video Warner Wouldyourather Xander YA Yandaş Yaratıcı Yayınları Yedi Krallık Yeni Dünya YeniHaberler Yetenek Yorumladıklarım Yorumladıklarımız Zuzana

Tık!

Ne Kadar Okumuşum?

2014 Reading Challenge

2014 Reading Challenge
Alican has read 62 books toward his goal of 70 books.
hide

Copyright © Fanboyun Günlüğü | Blogger Theme By Lasantha