Yeni Dünya | Anna Carey -Pegasus


Her şey kocaman bir yalandan ibaretken kime güvenebilirsiniz?

Yeni Dünya  distopya  türü kitaplara olan aşkımdan dolayı okumayı istediğim bir kitaptı. Kitaba başlamadan önce beklentim çok yüksek olmasa da ilk 20-25 sayfadan sonra kitaba haksızlık ettiğimi anladım. Son zamanlarda okuyacak güzel bir kitap arıyorsanız tavsiyemdir. :3

Kitap günümüzden yıllar sonrasında 2032’de geçiyor. Ölümcül bir virüs dünyayı kasıp kavurmuş, düzene dair ne varsa ortadan kalkmıştır. Yönetimi Kralın elinde olan Yeni Amerika  adında bir ülke kurulmuş ve düzeni tekrar sağlayabilmek için Kralın  vaat ettiği Kum Şehri  kurulmaya başlanmıştır.

Kum Şehri  insanların virüsten uzak durabileceği, çetelerden uzak korkusuzca yaşayabileceği bir şehir olarak insanlara tanıtılmış. Ayrıca geleceğin öğretmenleri, doktorları, ressamları gibi meslekleri icra edecek kişileri yetiştirmek için kız çocukları küçük yaştan itibaren ailelerinden alınıp kız yurtlarında yetiştirilmeye başlanmıştır.

Bu yurtlarda sadece kızlar yetiştirilmiyor ve onlara dış dünyada vahşi köpeklerin ve çetelerin olduğu, yalnız başınıza dışarda hayatta kalamayacakları söyleniyor. Anlatılanlar bunlarla kalsa iyi, erkeklerin kadınları kullandığı ve buna benzer bir sürü şey söyleniyor. Kısacası erkekler çok tehlikeli varlıklar olarak görülüyor.

Ana karakterimiz Eve  kendi yurdunda öğretmenlerin gözdesi ve yurdun en başarılı öğrencisi. Mezuniyet törenlerinde yurtlarının karşısındaki mesleki eğitim görecekleri binaya giderken, köprüde en önde ilerleyecek olan kişi.

‘’Meslek öğrenmek yoktu, şehir yoktu, geniş yataklı ve manzaralı daireler yoktu. Restoranlarda beyaz masa örtülerinin üzerinde parlak gümüş takımlarla yenen yemekler yoktu. Sadece o oda, lazımlıklardan gelen pis kokular ve çatlayana kadar gerilen deriler vardı.

Mezuniyet gününden önceki gece kutlama yaparlarken öğrendiği gerçek her şeyi değiştirir ve hayal ettiği şeylerin yalan olduğunu öğrenir ve yuvası olarak bildiği yurttan kaçar. Kendisine anlatılan dış dünyada yalnız kalan Eve öğrendiği gerçekler yetmezmiş gibi bu gerçeklerin üzerine kendisine direk olarak etkileyen başka gerçekler de öğrenir. Gerçek içi gerçek: Gerçekception :P

Eve ’in yaşadığı ve tanık olduğu şeyler günümüzde yaşananlar ve gelecekte olabilecek değişimler hakkında şu ana kadar okuduğum kitaplar arasında en gerçekçi olanıydı. İnsanlar günümüzde de manipüle edilse de Yeni Dünya’da bu manipülasyonun biraz daha üst düzeydeki halini okuyoruz.


Ayrıca kitabın çevirisinden de söz etmek istiyorum. Kitabın çevirmeni The Reading Lady  blogunun sahibi Onur Kınacı Birler. Gerçekten gayet temiz bir iş çıkarmış, çevirisi akıcıydı ve gözüme hiç yazım hatası takılmadı. Ona da buradan bu güzel çalışması için teşekkür etmek istiyorum. :3 <3


10 yorum :

 1. Oha daha da meraklandım o.O

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu yazmış olduklarım kitabın sadece ilk 20-25 sayfasındaki bilgiler :3 Çok daha fazlası var :3

   Sil
 2. Kitabı beğenmene sevindim :D Ayrıca güzel sözlerin için de çok teşekkürler :D <3

  YanıtlaSil
 3. benim bu kitabı almam lazım!!!!!

  YanıtlaSil
 4. İkinci kitap Türkiye'de ne zaman çıkıcak bilgin var mı :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O konuda bir fikrim yok ama çevirmen ikinci kitabın çevirisini bitirdi.:D

   Sil
 5. eylülden bu yana ikinci kitap hakkında bi bilgi edindin mi kitabı cidden özledim de ahksjd

  YanıtlaSil

İzleyiciler

Ne Okuyorum


goodreads.com

Çok Okunanlar

Kitap Bannerları

Across the Universe by Beth Revis
Beautiful Creatures by Kami Garcia & Margaret Stohl
Benny Imura by Jonathan Maberry
Covenant by Jennifer L. Armentrout
Delirium by Lauren Oliver
Divergent by Veronica Roth
Gölge ve Kemik || Leigh Bardugo
The Infernal Devices by Cassandra Clare
Iron Fey by Julie Kagawa
Legend by Marie Lu
Maze Runner by James Dashner
Matched by Ally Condie
The Mortal Instruments by Cassandra Clare
Penryn & the End of Days by Susan Ee
Percy Jackson and the Olympians by Rick Riordan
The Seven Kingdoms by Kristin Cashore


Cinder

Açlık Oyunları || Suzanne Collins
The Eve Trilogy by Anna Carey
 Tahereh Mafi || Bana Dokunma / Shatter Me

Team Bannerları

Covenant by Jennifer L. ArmentroutHush, Hush by Becca Fitzpatrick
The Hunger Games by Suzanne CollinsIron Fey by Julie Kagawa
The Infernal Devices by Cassandra ClareMatched by Ally Condie
The Mortal Instruments by Cassandra ClareThe Selection by Kiera Cass
Shatter Me by Tahereh MafiUglies by Scott Westerfeld

Etiketler

2 Puan 2014 2015 2Mim 3 3 Puan 4 4 Puan 4.5 Puan 5 5 Puan 5. Dalga A Discovery Of Withes Açlık Oyunları Adam Adelice Aiden Ak Akiva Alex Alexandra Bracken Alina Allegiant AllyCondie America Amie Kaufmann Amor Nervosa Deliria Amy Andy Weir Anna Carey Annalise Aria Art3emis Artemis ArtemisYayınları Ash Aslı Dağlı Aspen Ateşi Yakalamak Augustus Aynı Yıldızın Altında Başlat Bea Bela Ben Benim Uzak Yıldızım BeniSeç Beth Revis Bilge Bilim Kurgu Bir Milyon Güneş Breathe . Brimstone Cadılar Cadıların Keşfi Caleb CassandraClare Cassie Cevap Christana Cinder CityofBones CityofHeavenlyFire ClARY Cumartesiİlk10 Cumatesiİlk10 ÇıkmasınıBeklediğimKitaplar Çırak Çirkinler Danielle Paige David Levithan Day Deborah Harkness DeliDolu Demir Kız Demir Kral Dex Diana Bishop Distopya Divergent DoganEgmont Dorothy Must Die DoSaB Dört Duman ve Kemiğin Kızı Dünyanın Gölgesi DvKK Efsane Eğer Yaşarsam Eksik Parça EpicReads Erik ErnestCline Etkinlik Evan Eve Evrenin Ötesi Fantasy Fire & Flood Four Gayle Forman GenniferAlbin Go! Kitap GodSpeed Goodreads HalfBad Hana Hazel Her Gün HollyBlack If I Stay Iko Illea Isaac İthaki İzlediklerim İzlediklerimiz Jace John Green Jost JulieKagawa Juliette June Kağıttan Kentler Kaidan Rowe Kan Şarkısı Kara Karanlık Zihinler Karou Katsa Kıyamet Sonrası KieraCass Kimera Kira Kitap Tanıtımı Kitap Tanıtımları KitapKurtlarıBlogTur KitapMimi KonuşanKitaplar Ky Labirent Lauren Oliver Leanansidhe Lena Mara Dyer Marie Lu MarissaMeyer Marslı Matthew Clairmont Maxon Meagan Spooner Meghan Meleğin Düşüşü Melek Mia Mik Mim Nathan Nefes New Beijing OASİS Olimpos Optik'inKitapBlogu Oz Büyücüsü Parçalanmış Dünyam Parodi Parzival Pegasus PegasusYayınları Penryn Po Prince Kai Puck Quuin Raffe ReadyPlayerOne Retelling Rick Yancey Ruby Sally Green Sam Samantha Shannon SarahCrossann ScottWesterfeld Seth Sonsuza Dek Soru SoruCevap Söyleşilerimiz Space Opera SpaceOpera Susan Ee SusanEe Tag Tally Tatlı Şeytan Tatlı Tehlike Tfios The 5th Wave The Bone Season The Darkest Minds TheBookSacrifice TheInfiniteSea These Broken Stars Tobias Top10 Tris Tudem Uğur Mehter Under The Never Sky Uyumsuz Uzaylılar-BilimKurgu-Distopya Vaelin Al Sorna Vampirella Veronica Rossi Veronica Roth Victoria Scott Video Warner Wouldyourather Xander YA Yandaş Yaratıcı Yayınları Yedi Krallık Yeni Dünya YeniHaberler Yetenek Yorumladıklarım Yorumladıklarımız Zuzana

Tık!

Ne Kadar Okumuşum?

2014 Reading Challenge

2014 Reading Challenge
Alican has read 62 books toward his goal of 70 books.
hide

Copyright © Fanboyun Günlüğü | Blogger Theme By Lasantha