Deliryum -Lauren Oliver #Artemis

( Neden üzerinde Delirium yazıyor diye sormayın çünkü fontu bulamadım ve yabancı kapaktan kesim yazıyı. :P )

Satın Almak İçin

Deliryum uzun zamandır beklenen ve Mayıs ayı içerisinde ülkemizde Artemis etiketi ile çıkan bir kitap. Öncelikle isim hakkında şikayetimi dile getirmek istiyorum. :P Neden Delirium değil? Öyle kalsa daha güze olurdu. Güzelim kapak yerine bu kapağı seçtiler, bu da güzel ama o cilt! Tam çözemedim ciltli mi, ciltsiz mi diye. Yapacaksanız adam akıllı yapın şu cildi! -_-


Neyse yorumuma geçelim. :P Kitabın geçtiği dünyada büyük bir sorun var –bence malca bir sorun-. Bu sorun ‘’Amor Nervosa Deliria’’ adında bir hastalık. Bu hastalık aşık olan insanlar için konulan bir tanı. İnsanlar bu hastalıktan –bir nevi aşık olmaktan- korkuyorlar –salak insanlar -_- -.
Amor deliria nervosa.
 Bütün öldürücü şeylerin en öldürücüsü.

Deliryum’un dünyasında 18 yaşına yaklaşan her genç değerlendirme testlerine giriyor. Bu testlerde en sevdiği renk, en sevdiği kitap, yapmaktan hoşlandığı şeyler gibi sorular soruluyor ve bu yanıtlar doğrultusunda en uygun eş ile eşleşmeleri sağlanıyor.

Testler sonucunda muhtemel eşlerinizin yazılı olduğu bir isim listesi geliyor elinize ve bunların arasından seçim yapmanız gerekiyor. Daha sonra 18 yaşınıza geldiğiniz ameliyat oluyorsunuz ve ‘’Amor Nervosa Deliria’’ hastalığından kurtulmuş oluyorsunuz.
Ameliyattan sonra insanlar değişiyor. Aşık olmuyorlar, yani kısacası duygularını kaybediyorlar. Bu sayede sizin için seçilen kişiye aşık olmasanız da mutlu oluyorsunuz. Peki bu sisteme direnebilen insanlar yok mu diyeceksiniz. Tabi ki de var, bu kişilere ‘’Sempatizan’’ adı  veriliyor. Sempatizanlar tedavi olmalarına rağmen hala aşık olabilen insanlar. Eğer yakalanırlarsa cezalandırılıyorlar.

Bir de Yabanıl’da –bu kuralların geçerli olmadığı, asi insanların yaşadığı yer- yaşayan Sakatlar var. Bu ismi onlara diğer insanlar koymuş ve cidden bu kişilerden korkuyorlar. Sakatların bazen eylemleri oluyor, misal devletin önde gelen adamların evlerine kurukafa çizebiliyorlar.Aşk… İncecik, tek bir kelime; bir bıçak sırtından daha uzun olmayan bir kelime. Kendisi de tam olarak bu zaten. Bir bıçak sırtı, bir jilet. Hayatınızın merkezine giriyor, her şeyi ikiye bölüyor. Önce ve sonra. Dünyanın geri kalanı iki taraftan birinde kalıyor.

Önce ve sonra ve aşk anı, bir bıçağın sırtından daha büyük, daha uzun olmayan bir an.

Kitapta karakterlere değinmek gerekirse; Lena 18 yaşına girmek üzere ve ameliyatı için gün sayıyor. Amor Nervosa Deliria ’dan baya baya korkuyor ama gerçekleri gördükçe fikirlerinde değişiklikler oluyor. Annesi aşk yolunda kendini feda etmiş birisi ve babası da Lena henüz 6 aylıkken ölmüş. Teyzesi Carol ve eniştesi ile beraber yaşıyor. Lena’nın en yakın arkadaşı Hana benim kitapta en sevdiğim karakter oldu. Öyle bir dünyada yaşıyorsan Hana gibi davranacaksın. Bütün bu saçmalıklara göğüs gereceksin. Bir de kitabın akışını değiştiren Alex var, yakışıklı bir genç ve ameliyat olmuş. Normalde pek fazla yan karakterlere değinmiyorum ama Lena’nın teyzesi Carol’ın Grace adında küçük bir kızı var ve herkes onun salak olduğunu düşünüyor ama bence hiçte salak değildi. Kitabın sonunda yaptığı şey çok mükemmeldi ve bence bu yaptığı ona salak diyenlere kapak olmuştur. :PKitabın konusu ne kadar malca gelse de yazar gerçekçi bir anlatım yakalamıştı. Kurgusu güzeldi ama bazı yerlerde sıkıldım. Serinin diğer kitaplarının adı Pandemonium ve Requiem. İki kitapta Amerika’da çıktı. Biz de ne zaman çıkar bilmiyorum ama inşallah yakın zaman da çıkar çünkü o sondan sonra devamını merak etmeye başladım.


3 yorum :

 1. Bende 3, 3.5 verecektim ama o sondan sonra baya üzülmüş ve merak etmiştim, bende 4 vereyim dedim :3 *Bu arada kitabı bir de Türkçe okuyup, yorumu güncellesem iyi olacak sanırım :D*

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bende o son için puanıma +1 ekledim :3 Bence boşuna 29,50 verme. :P

   Sil
 2. Bişi sorucam bu kitabın ikincisi Türkiyeye geliyormuş. Ne zaman gelecek bir bilginiz var mı ?

  YanıtlaSil

İzleyiciler

Ne Okuyorum


goodreads.com

Çok Okunanlar

Kitap Bannerları

Across the Universe by Beth Revis
Beautiful Creatures by Kami Garcia & Margaret Stohl
Benny Imura by Jonathan Maberry
Covenant by Jennifer L. Armentrout
Delirium by Lauren Oliver
Divergent by Veronica Roth
Gölge ve Kemik || Leigh Bardugo
The Infernal Devices by Cassandra Clare
Iron Fey by Julie Kagawa
Legend by Marie Lu
Maze Runner by James Dashner
Matched by Ally Condie
The Mortal Instruments by Cassandra Clare
Penryn & the End of Days by Susan Ee
Percy Jackson and the Olympians by Rick Riordan
The Seven Kingdoms by Kristin Cashore


Cinder

Açlık Oyunları || Suzanne Collins
The Eve Trilogy by Anna Carey
 Tahereh Mafi || Bana Dokunma / Shatter Me

Team Bannerları

Covenant by Jennifer L. ArmentroutHush, Hush by Becca Fitzpatrick
The Hunger Games by Suzanne CollinsIron Fey by Julie Kagawa
The Infernal Devices by Cassandra ClareMatched by Ally Condie
The Mortal Instruments by Cassandra ClareThe Selection by Kiera Cass
Shatter Me by Tahereh MafiUglies by Scott Westerfeld

Etiketler

2 Puan 2014 2015 2Mim 3 3 Puan 4 4 Puan 4.5 Puan 5 5 Puan 5. Dalga A Discovery Of Withes Açlık Oyunları Adam Adelice Aiden Ak Akiva Alex Alexandra Bracken Alina Allegiant AllyCondie America Amie Kaufmann Amor Nervosa Deliria Amy Andy Weir Anna Carey Annalise Aria Art3emis Artemis ArtemisYayınları Ash Aslı Dağlı Aspen Ateşi Yakalamak Augustus Aynı Yıldızın Altında Başlat Bea Bela Ben Benim Uzak Yıldızım BeniSeç Beth Revis Bilge Bilim Kurgu Bir Milyon Güneş Breathe . Brimstone Cadılar Cadıların Keşfi Caleb CassandraClare Cassie Cevap Christana Cinder CityofBones CityofHeavenlyFire ClARY Cumartesiİlk10 Cumatesiİlk10 ÇıkmasınıBeklediğimKitaplar Çırak Çirkinler Danielle Paige David Levithan Day Deborah Harkness DeliDolu Demir Kız Demir Kral Dex Diana Bishop Distopya Divergent DoganEgmont Dorothy Must Die DoSaB Dört Duman ve Kemiğin Kızı Dünyanın Gölgesi DvKK Efsane Eğer Yaşarsam Eksik Parça EpicReads Erik ErnestCline Etkinlik Evan Eve Evrenin Ötesi Fantasy Fire & Flood Four Gayle Forman GenniferAlbin Go! Kitap GodSpeed Goodreads HalfBad Hana Hazel Her Gün HollyBlack If I Stay Iko Illea Isaac İthaki İzlediklerim İzlediklerimiz Jace John Green Jost JulieKagawa Juliette June Kağıttan Kentler Kaidan Rowe Kan Şarkısı Kara Karanlık Zihinler Karou Katsa Kıyamet Sonrası KieraCass Kimera Kira Kitap Tanıtımı Kitap Tanıtımları KitapKurtlarıBlogTur KitapMimi KonuşanKitaplar Ky Labirent Lauren Oliver Leanansidhe Lena Mara Dyer Marie Lu MarissaMeyer Marslı Matthew Clairmont Maxon Meagan Spooner Meghan Meleğin Düşüşü Melek Mia Mik Mim Nathan Nefes New Beijing OASİS Olimpos Optik'inKitapBlogu Oz Büyücüsü Parçalanmış Dünyam Parodi Parzival Pegasus PegasusYayınları Penryn Po Prince Kai Puck Quuin Raffe ReadyPlayerOne Retelling Rick Yancey Ruby Sally Green Sam Samantha Shannon SarahCrossann ScottWesterfeld Seth Sonsuza Dek Soru SoruCevap Söyleşilerimiz Space Opera SpaceOpera Susan Ee SusanEe Tag Tally Tatlı Şeytan Tatlı Tehlike Tfios The 5th Wave The Bone Season The Darkest Minds TheBookSacrifice TheInfiniteSea These Broken Stars Tobias Top10 Tris Tudem Uğur Mehter Under The Never Sky Uyumsuz Uzaylılar-BilimKurgu-Distopya Vaelin Al Sorna Vampirella Veronica Rossi Veronica Roth Victoria Scott Video Warner Wouldyourather Xander YA Yandaş Yaratıcı Yayınları Yedi Krallık Yeni Dünya YeniHaberler Yetenek Yorumladıklarım Yorumladıklarımız Zuzana

Tık!

Ne Kadar Okumuşum?

2014 Reading Challenge

2014 Reading Challenge
Alican has read 62 books toward his goal of 70 books.
hide

Copyright © Fanboyun Günlüğü | Blogger Theme By Lasantha