[Blog Tur] Bayan Peregrine'in Tuhaf Çocukları ∞ Ransom Riggs | İthaki


 Kitap: Bayan Peregrine'in Tuhaf Çocukları
 Seri: Bayan Peregrine'in Tuhaf Çocukları1
 Yazarı: Ransom Riggs
 Yayınevi: İthaki
 Yurtdışı Çıkış Tarihi: 7 Haziran 2011
 Sayfa Sayısı: 390


Gizemli bir ada. Terk edilmiş bir yetimhane. Fazlasiyla tuhaf fotoğraflardan oluşan bir koleksiyon.

Tüm bunlar kurgu ile fotoğrafçılığı nefes kesici bir şekilde bir araya getiren ve unutulmaz bir okuma deneyimi sunan Bayan Peregrine'in Tuhaf Çocukları romanında keşfedilmeyi bekliyor.

Yaşadığı korkunç aile trajedisi yüzünden Galler kıyılarındaki, dünyadan uzakta kalmış bir adaya yolculuk eden on altı yaşındaki Jacob, burada Bayan Peregrine'in Tuhaf Çocuklar Yetimhanesi'nin yıkıntılarını keşfetmekle kalmayıp, Bayan Peregrine'in çocuklarının sadece tuhaf olmaktan çok daha fazlası olduğunun farkına varır.

New York Times bestseller listesinden 108 haftadır inmeyen, aklınızdan çıkmayacak eski fotoğraflar eşliğinde okuyacağınız Bayan Peregrine'in Tuhaf Çocukları, gölgelerde geçen bir macera arayan her yaştan okuyucuyu içine çekecek eşsiz bir romanHani böyle bir kitap bitince içinizde sıcacık bir his bırakır. İçinizden gidip devamına hemen ingilizce başlamak gelir ama o kitabı elinize almak, sayfaları tek tek çevirmek – bu kitaptaki gibi içinde bir de resim varsa onları dikkatlice incelemek istersiniz. İşte Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocukları da öyle bir kitap. Elinize aldığınız zaman bırakasınız gelmiyor. Okudukça okuyorsunuz.

Jacob Portman dedesi Abraham Portman’ın anlattığı tuhaf hikayeler ve bu hikayeleri tasdikleyen tuhaf resimlerle büyümüştür. Bu hikayeler içinde kocaman kayayı tek eliyle kaldıran bir çocuk, görünmez bir oğlan ve kafasının arkasında ağız bulunan bir kız gibi türlü türlü tuhaflıklar içeren hikayelerdir.

Bir gün ailesinin sahip olduğu markette Smart Aid’de artık aile geleneği haline gelen görevi yerine getiren Jacob dedesinden bir telefon alır ve dedesinin telefonda sesi pek bir telaşlıdır. Olanlar üzerine meraklanan Jacob dedesinin evine gider ve hayatını Öncesi ve Sonrası olarak ayıracak acı olayı yaşar.

Dedesinin ölümünde sonra büyük bir travma yaşayan Jacob, bu travmayı atlatmak için dedesinin çocukluğunu geçirdiği yetimhaneye yani  Galler’de yer alan, tek bir telefonu olan, hatta ve hatta tek bir otelinde sadece tek bir odası olan Cairnholm adasına gider. Zaten asıl her şey buradan sonra başlar.

Ben biraz olayları düz geçiyorum çünkü cidden çok ilginç ve gizemli kısımlar buralar. Spoiler vermek istemiyorum fazla, her şeyi okuyup kendiniz öğrenin istiyorum. Ne kadar da duyarlıyım. :PKarakterlerden bahsetmek istiyorum biraz. Jacob’ı cidden seviyorum, inandığı şeyin peşinden sonuna kadar giden, kararlı bir genç. Zaten bu inancı olmasa bu hikaye de meydana gelmezdi. :3 Emma, Millard ve Brownyn’e bayıldığımı zaten söylemeye gerek yok. Kitapta bir tek yer yer Enoch’a gıcık oldum ama sonlara doğru yaptıkları ile onu da sevdiğim karakterler arasına katabilirim sanırım.

Ayrıca kitap o kadar zengin bir içeriğe sahip ki; tuhaf yaratıklar *weoew dediğinizi duyar gibiyim*, adı üstünde tuhaf çocuklar *hissediyorum, şu an gözleriniz büyüyor* ve bunlar yetmezmiş gibi Alman savaş uçaklarını görüp, geçmişe dönük sahneler okuyabileceğiniz bir içeriğe sahip.
''Yıldızlar da zaman yolcusuydu. Şu kadim ışık kaynaklarından kaçı ölü güneşlerin son yansımalarıydı? Kaç tanesinin ışığı henüz dünyaya ulaşmamıştı? Bu gece bizimki dışında tüm güneşler yok olsa koca evrende yalnız kaldığımızı anlamamız kaç ömür sürerdi?''
ÇEVİRİ VE BASKI diye büyük harflerle yazmazsam İthaki Yayınları ve Aslı Dağlı’ya  (<3) ayıp etmiş olurum. Kitap o kadar akıcı ki bir oturuşta 200 sayfa okuyabildim, bu iki oturuşta bitirmiş olduğum anlamına geliyor. O da yetmedi en arkada resimlere dair yer alan bilgi ve teşekkür yazısını bile okudum. Bence bu da dilimize güzel bir şekilde aktardığı için Aslı Dağlı’nın başarısıdır.


Baskı konusunda zaten kitabın daha önceki basımı ve İthaki’nin basımını karşılaştırırsanız iki kitabın aynı kitap olduğunu anlayamazsınız. Arada o kadar çok kalite farkı var ki... Kapak renginin tonu, iç baskı, bölüm başlarındaki motifli sayfalar, resimlerin kenarlarının renkli olması ve İthaki’nin baskısının kutu gibi olması. T_T

''Hepimiz kendi masallarımıza tutunuruz; ta ki onlara inanmanın bedelini ağır ödeyene dek.''
Eğer hala bu saydıklarımdan sonra kitabı almakta şüphe duyuyorsanız, Tim Burton tarafından filminin çekildiğinin –çekimler bitti ve düzenlemeye geçildi-, oyuncu kadrosunda Asa Butterfield, Eva Green ve Ella Purnell gibi oyuncuların yer aldığını ve hatta Mart ayı içerisinde vizyona gireceğini söyleyeyim.


Not: Kitabı okuyup ikinci kitap Hollow City için benim gibi gün sayan arkadaşlar için kitabın Kasım başı satışa çıkarılmasının planlandığını söyleyebilirim. :v

12396528

0 yorum :

Yorum Gönder

İzleyiciler

Ne Okuyorum


goodreads.com

Çok Okunanlar

Kitap Bannerları

Across the Universe by Beth Revis
Beautiful Creatures by Kami Garcia & Margaret Stohl
Benny Imura by Jonathan Maberry
Covenant by Jennifer L. Armentrout
Delirium by Lauren Oliver
Divergent by Veronica Roth
Gölge ve Kemik || Leigh Bardugo
The Infernal Devices by Cassandra Clare
Iron Fey by Julie Kagawa
Legend by Marie Lu
Maze Runner by James Dashner
Matched by Ally Condie
The Mortal Instruments by Cassandra Clare
Penryn & the End of Days by Susan Ee
Percy Jackson and the Olympians by Rick Riordan
The Seven Kingdoms by Kristin Cashore


Cinder

Açlık Oyunları || Suzanne Collins
The Eve Trilogy by Anna Carey
 Tahereh Mafi || Bana Dokunma / Shatter Me

Team Bannerları

Covenant by Jennifer L. ArmentroutHush, Hush by Becca Fitzpatrick
The Hunger Games by Suzanne CollinsIron Fey by Julie Kagawa
The Infernal Devices by Cassandra ClareMatched by Ally Condie
The Mortal Instruments by Cassandra ClareThe Selection by Kiera Cass
Shatter Me by Tahereh MafiUglies by Scott Westerfeld

Etiketler

2 Puan 2014 2015 2Mim 3 3 Puan 4 4 Puan 4.5 Puan 5 5 Puan 5. Dalga A Discovery Of Withes Açlık Oyunları Adam Adelice Aiden Ak Akiva Alex Alexandra Bracken Alina Allegiant AllyCondie America Amie Kaufmann Amor Nervosa Deliria Amy Andy Weir Anna Carey Annalise Aria Art3emis Artemis ArtemisYayınları Ash Aslı Dağlı Aspen Ateşi Yakalamak Augustus Aynı Yıldızın Altında Başlat Bea Bela Ben Benim Uzak Yıldızım BeniSeç Beth Revis Bilge Bilim Kurgu Bir Milyon Güneş Breathe . Brimstone Cadılar Cadıların Keşfi Caleb CassandraClare Cassie Cevap Christana Cinder CityofBones CityofHeavenlyFire ClARY Cumartesiİlk10 Cumatesiİlk10 ÇıkmasınıBeklediğimKitaplar Çırak Çirkinler Danielle Paige David Levithan Day Deborah Harkness DeliDolu Demir Kız Demir Kral Dex Diana Bishop Distopya Divergent DoganEgmont Dorothy Must Die DoSaB Dört Duman ve Kemiğin Kızı Dünyanın Gölgesi DvKK Efsane Eğer Yaşarsam Eksik Parça EpicReads Erik ErnestCline Etkinlik Evan Eve Evrenin Ötesi Fantasy Fire & Flood Four Gayle Forman GenniferAlbin Go! Kitap GodSpeed Goodreads HalfBad Hana Hazel Her Gün HollyBlack If I Stay Iko Illea Isaac İthaki İzlediklerim İzlediklerimiz Jace John Green Jost JulieKagawa Juliette June Kağıttan Kentler Kaidan Rowe Kan Şarkısı Kara Karanlık Zihinler Karou Katsa Kıyamet Sonrası KieraCass Kimera Kira Kitap Tanıtımı Kitap Tanıtımları KitapKurtlarıBlogTur KitapMimi KonuşanKitaplar Ky Labirent Lauren Oliver Leanansidhe Lena Mara Dyer Marie Lu MarissaMeyer Marslı Matthew Clairmont Maxon Meagan Spooner Meghan Meleğin Düşüşü Melek Mia Mik Mim Nathan Nefes New Beijing OASİS Olimpos Optik'inKitapBlogu Oz Büyücüsü Parçalanmış Dünyam Parodi Parzival Pegasus PegasusYayınları Penryn Po Prince Kai Puck Quuin Raffe ReadyPlayerOne Retelling Rick Yancey Ruby Sally Green Sam Samantha Shannon SarahCrossann ScottWesterfeld Seth Sonsuza Dek Soru SoruCevap Söyleşilerimiz Space Opera SpaceOpera Susan Ee SusanEe Tag Tally Tatlı Şeytan Tatlı Tehlike Tfios The 5th Wave The Bone Season The Darkest Minds TheBookSacrifice TheInfiniteSea These Broken Stars Tobias Top10 Tris Tudem Uğur Mehter Under The Never Sky Uyumsuz Uzaylılar-BilimKurgu-Distopya Vaelin Al Sorna Vampirella Veronica Rossi Veronica Roth Victoria Scott Video Warner Wouldyourather Xander YA Yandaş Yaratıcı Yayınları Yedi Krallık Yeni Dünya YeniHaberler Yetenek Yorumladıklarım Yorumladıklarımız Zuzana

Tık!

Ne Kadar Okumuşum?

2014 Reading Challenge

2014 Reading Challenge
Alican has read 62 books toward his goal of 70 books.
hide

Copyright © Fanboyun Günlüğü | Blogger Theme By Lasantha