Uyanış -Jessica Shirvington #DEX


Uyanış ülkemizde bu ay Dex etiketiyle çıkan bir kitap. Başladığım gün bitirdim bir kitap hatta buna saatler içinde diyelim. :3 Kitabı bu kadar çabuk bitirmemin sebebi yaklaşık 1 haftadır doya doya kitap okuyamamamdır. Sonunda istediğim oldu ve rahat rahat kitap okudum.
Biliyorum çünkü bir melek bana söyledi.’’

Uyanış bildiğimiz normal bir klişe ile başlıyor. Her şeyden habersiz olan bir kız ve dünyasında yaşayan melekler ve diğer doğaüstü varlıklar. Ana karakter Violet Eden annesini henüz doğarken kaybetmiş bir kız. Her şey Violet’in 17 yaşına basmasına bir gün kalmışken başlıyor ve meşhur 16-17 yaş olayı devreye giriyor. Bu klişenin ne içerdiğini ve ne üzerine olduğunu söylemeyeceğim. Spoiler olur. :P


Violet'in dünyasında meleklerin farklı olarak özgür iradesi var. Eğer iyi melekler yani ışık melekleri karalarını melek olmak yerine insan dünyasında yaşamayı seçerse dünyaya sürgün ediliyor ama birde kötü melekler yani karanlığın melekleri var. Bunlar özgür irade ile değil de yaptıkları kötü şeylerden     dolayı sürgün ediliyorlar. E tabi kötü meleklerin yaşadığı dünyada insanlar ne kadar güvende olur, onların suçu ne?

İşte insanları korumak içinde 'Grigoriler' var. Onlarda koruyucu gibiler. Meleklerin insanlara kötü şeyler yapmalarını engellemek için varlar. Grigoriler 5 duyu adını verdikleri özellikleri var. Bu özelliklerin devamını kitaptan öğrenin çünkü spoiler olur.


Grigoriler yaratılırken kader ortakları ile birlikte yaratılıyorlar. Kader ortakları bir elmanın iki yarısı gibiler birbirlerine bağlılar. Mesela bunlardan biri yaralandığında diğeri onu iyileştirebiliyor.

''Yokluğu sevmen gerek,
 Varlıktan kaçman.
   Yalnız kalman gerek,
     Kimseye gitmemen.''

Karakterlere değinmek gerekirse, Violet beni çok sinir etti *SPOİLER* kızın gözleri önünde arkadaşı ölüyor ama çok vakit geçmeden sinemaya gidiyor. Ölümü de öyle unutulacak cinsten değil. -_- *SONU* Birde Lincoln var, Violet'ten 5 yaş büyük. Lincoln ve Violet çocukluk arkadaşılar. Vi zamanının çoğunu hatta neredeyse tamamını Lincoln ile geçiriyor. Kitapta en çok sevdiğim karakter Phoenix oldu. Gerek tarzı -saçları opal gibiymiş, morlu falan :P - olsun gerekse diyalogları güzeldi. Zaten Team Phoenix'im! :DUyanış başlarda diğer melek kitaplarından farklı olmayan ama ilerledikçe değişip, güzelleşen bir kitaptı. Melekleri konu alan daha iyi kitaplar okumuştum -Meleğin Düşüşü, Duman ve Kemiğin Kızı vs.- ancak eğer ilginiz fazlaysa okuyabilirsiniz.

7 yorum :

 1. Oyş daha geçen gün almadın mı sen kitabı ne çabuk okudun bitirdin yorumladin :P

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dün öğlen aldım :D Akşam saatlerinde bitirdim :D Yorumun yarısını o zaman yazdım devamını da okulda :D

   Sil
 2. Hımmm, ben almayı düşünüyordum yorumunu okuyunca vazgeçtim şimdi :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok farklılık yaratan bir kitap değildi bildiğimiz klasik melek kitabı. :D Boşverin zaten daha güzel kitaplar geliyor paracıklar onlara kalsın. :3

   Sil
 3. Melek konusunu ele alan çoğu kitaba fark atmıyordu bence. Ama kitabın devamı olmalı diye düşünüyorum. Phoenix in annesinden almış olabileceği hınç özelliği kullanılabilir mesela. Yada linc ve vi nin sonraki hayatı nasıl olacak diğer sürgünler liste vi nin nasıl bir grigori olduğu vb. Akılda çok soru bırakarak bitti

  YanıtlaSil
 4. kitap burda bitmemeli devamı olması gerek öyle bir yerde bittiki akılda çok soru bırakıyor . Phoenix kalbim onun için atıyor karakterini çok sevdim.

  YanıtlaSil
 5. kitap burda bitmemeli devamı olması gerek öyle bir yerde bittiki akılda çok soru bırakıyor . Phoenix kalbim onun için atıyor karakterini çok sevdim.

  YanıtlaSil

İzleyiciler

Ne Okuyorum


goodreads.com

Çok Okunanlar

Kitap Bannerları

Across the Universe by Beth Revis
Beautiful Creatures by Kami Garcia & Margaret Stohl
Benny Imura by Jonathan Maberry
Covenant by Jennifer L. Armentrout
Delirium by Lauren Oliver
Divergent by Veronica Roth
Gölge ve Kemik || Leigh Bardugo
The Infernal Devices by Cassandra Clare
Iron Fey by Julie Kagawa
Legend by Marie Lu
Maze Runner by James Dashner
Matched by Ally Condie
The Mortal Instruments by Cassandra Clare
Penryn & the End of Days by Susan Ee
Percy Jackson and the Olympians by Rick Riordan
The Seven Kingdoms by Kristin Cashore


Cinder

Açlık Oyunları || Suzanne Collins
The Eve Trilogy by Anna Carey
 Tahereh Mafi || Bana Dokunma / Shatter Me

Team Bannerları

Covenant by Jennifer L. ArmentroutHush, Hush by Becca Fitzpatrick
The Hunger Games by Suzanne CollinsIron Fey by Julie Kagawa
The Infernal Devices by Cassandra ClareMatched by Ally Condie
The Mortal Instruments by Cassandra ClareThe Selection by Kiera Cass
Shatter Me by Tahereh MafiUglies by Scott Westerfeld

Etiketler

2 Puan 2014 2015 2Mim 3 3 Puan 4 4 Puan 4.5 Puan 5 5 Puan 5. Dalga A Discovery Of Withes Açlık Oyunları Adam Adelice Aiden Ak Akiva Alex Alexandra Bracken Alina Allegiant AllyCondie America Amie Kaufmann Amor Nervosa Deliria Amy Andy Weir Anna Carey Annalise Aria Art3emis Artemis ArtemisYayınları Ash Aslı Dağlı Aspen Ateşi Yakalamak Augustus Aynı Yıldızın Altında Başlat Bea Bela Ben Benim Uzak Yıldızım BeniSeç Beth Revis Bilge Bilim Kurgu Bir Milyon Güneş Breathe . Brimstone Cadılar Cadıların Keşfi Caleb CassandraClare Cassie Cevap Christana Cinder CityofBones CityofHeavenlyFire ClARY Cumartesiİlk10 Cumatesiİlk10 ÇıkmasınıBeklediğimKitaplar Çırak Çirkinler Danielle Paige David Levithan Day Deborah Harkness DeliDolu Demir Kız Demir Kral Dex Diana Bishop Distopya Divergent DoganEgmont Dorothy Must Die DoSaB Dört Duman ve Kemiğin Kızı Dünyanın Gölgesi DvKK Efsane Eğer Yaşarsam Eksik Parça EpicReads Erik ErnestCline Etkinlik Evan Eve Evrenin Ötesi Fantasy Fire & Flood Four Gayle Forman GenniferAlbin Go! Kitap GodSpeed Goodreads HalfBad Hana Hazel Her Gün HollyBlack If I Stay Iko Illea Isaac İthaki İzlediklerim İzlediklerimiz Jace John Green Jost JulieKagawa Juliette June Kağıttan Kentler Kaidan Rowe Kan Şarkısı Kara Karanlık Zihinler Karou Katsa Kıyamet Sonrası KieraCass Kimera Kira Kitap Tanıtımı Kitap Tanıtımları KitapKurtlarıBlogTur KitapMimi KonuşanKitaplar Ky Labirent Lauren Oliver Leanansidhe Lena Mara Dyer Marie Lu MarissaMeyer Marslı Matthew Clairmont Maxon Meagan Spooner Meghan Meleğin Düşüşü Melek Mia Mik Mim Nathan Nefes New Beijing OASİS Olimpos Optik'inKitapBlogu Oz Büyücüsü Parçalanmış Dünyam Parodi Parzival Pegasus PegasusYayınları Penryn Po Prince Kai Puck Quuin Raffe ReadyPlayerOne Retelling Rick Yancey Ruby Sally Green Sam Samantha Shannon SarahCrossann ScottWesterfeld Seth Sonsuza Dek Soru SoruCevap Söyleşilerimiz Space Opera SpaceOpera Susan Ee SusanEe Tag Tally Tatlı Şeytan Tatlı Tehlike Tfios The 5th Wave The Bone Season The Darkest Minds TheBookSacrifice TheInfiniteSea These Broken Stars Tobias Top10 Tris Tudem Uğur Mehter Under The Never Sky Uyumsuz Uzaylılar-BilimKurgu-Distopya Vaelin Al Sorna Vampirella Veronica Rossi Veronica Roth Victoria Scott Video Warner Wouldyourather Xander YA Yandaş Yaratıcı Yayınları Yedi Krallık Yeni Dünya YeniHaberler Yetenek Yorumladıklarım Yorumladıklarımız Zuzana

Tık!

Ne Kadar Okumuşum?

2014 Reading Challenge

2014 Reading Challenge
Alican has read 62 books toward his goal of 70 books.
hide

Copyright © Fanboyun Günlüğü | Blogger Theme By Lasantha