Efsane | Marie Lu -Pegasus

Kitap: Efsane
Seri: Efsane Üçlemesi #1
Yazarı: Marie Lu
Yayınevi: Pegasus
Sayfa Sayısı: 320


Gerçek, Efsane'ye dönüşecek

Bir zamanlar Amerika Birleşik Devletleri'nin batı kıyısı olarak bilinen yerde şimdi Cumhuriyet adında, komşularıyla sürekli savaşan bir ülke vardır. Cumhuriyet'in seçkin sınıfından gelen on beş yaşındaki üstün yetenekli June, askerî bir dehaya sahiptir. İtaatkâr, hırslı ve kendini ülkesine adamış bu genç kız onun uğruna her şeyi yapmaya hazırdır. Fakir bir aileden gelen on beş yaşındaki Day ise ülkenin en çok aranan suçlusu ve bir devlet düşmanıdır. Kendisi gibi asker olan ağabeyi Metias öldürülünce June, Day'in peşine düşer. İnandıkları şeyler uğruna savaşan bu iki gencin kesişen yolları, onları Cumhuriyet'in karanlık sırlarına götürecektir.

Beni tanıyan herkes Efsane’yi ne kadar zamandır beklediğimi bilir. :P Kitap sonunda çıktı, elime ulaşır ulaşmaz okumaya başladığım gibi bitirdim. İstediğime ulaştım mı? Evet. Beklediğime değdi mi? Evet. Almalı mısınız? Kesinlikle.


Efsane 2150 yılında geçiyor. Amerika Birleşik Devletleri’nin yarısı Cumhuriyet adı altında bir devlet olmuştur ve diğer yarısı da Koloni adı altında toplanmış durumda. Bu iki devlet arasında süre gelen bir savaş devam etmekte. Ayrıca Cumhuriyet’te Vatansever –Vatansever kitabın fandom grubuna verilen isim. Yay!- adında devlete karşı bir grup var.

Sadece işler bunlarla da kalsa iyi, bir de suçlular var –misal Day-. Anlayacağınız işler baya karışmış durumda. Ülkeyi kasıp kavuran veba da cabası.

‘’Her gün yeni bir yirmi dört saat demek. Her yeni gün her şeyin mümkün olması demek. Anın içinde yaşıyorsun, anın içinde ölüyorsun, geçmişi ya da geleceği düşünmeden.’’

-Day

Cumhuriyet iki kademeden oluşuyor. Zenginler ve Fakirler olarak. Ya çok zenginsiniz ya da çok fakir ortası yok. Fakir kesimi veba kasıp kavururken Zengin kesim refah içinde hayatlarına devam etmekte.


Cumhuriyet’te her yıl 10 yaşına gelen her çocuk Denemelere giriyor. Bu olay ‘’Deneme Stadyumu’’ adı verilen bir yerde gerçekleşiyor. En yüksek skor: 1500. Denemelerde çeşitli sorular soruluyor ve vücut kapasitenize –nefes alış verişinize kadar- bakılıyor. Buna göre skorlar alıyorsunuz. Bu skorlar sayesinde lise ve üniversiteye devam edip etmeyeceğiniz belirleniyor. Eğer geçemezseniz çalışma kamplarına gönderiliyorsunuz.
‘’Işıldayan camı 
paramparça eden kız.’’
Tabi ki de bu testten yüksek alanlar çoğunlukla zengin kişilerin çocukları. Şimdiye kadar yapılmış denemelerden en yüksek puanı almış kişi ‘June Iparis’. Skoru 1500 yani en yüksek skoru almış. Zaten kendisine ‘Cumhuriyet’in küçük dehası’ deniyor.

Kitap June ve Day’in ağzından anlatılıyor. İki anlatımda birbirinden güzeldi. Karakterlerin anlatımları derin ve duyguları iyi yansıtılmıştı.Day 15 yaşında ve Cumhuriyet’te en fazla aranan suçlu. JumboTron’larda –elektronik duyuru panosu gibi bir şey :P-  sürekli adı geçiyor ama her seferinde farklı bir şekilde tanımlanıyor çünkü nasıl birisi olduğunu gören yok. Kimliğini çok iyi saklamış birisi ve yetenekleri çok üstün. Nasıl olduysa Denemelerde o güne kadarki en düşük skoru almış. :P

June da 15 yaşında. Bu da çok yetenekli ve zeki. O kadar ki 16 yaşından itibaren eğitim vermeye başlayan ülkenin en prestijli üniversitesi ‘Drake’ onu 12 yaşındayken alıyor. Davranışları çok badass. Üniversitede başı beladan eksik olmuyor. :P

‘’Işıkta yürüyen çocuk.’’

Bu iki karakterin yolu June’un abisi Methias’ın öldürülmesi üzerine kesişiyor. June için aranan tek suçlu Day. Day’in de kendine göre farklı sorunları var. *Spoiler* Kardeşinin veba’ya yakalanması ve gizli bir suçlu olmasından dolayı kaynaklanan sorunlar.


Yan karakterlerden Tess ve Kaede’ye bayıldım. Methias ve John’un fedakarlıklarını konuşmaya gerek yok zaten. :’( Komando Jameson vardı birde Jeannie'nin asker versiyonu. Bu kadar duygusuz, gaddar olunmaz. Pis kadın! -_- Yazar duyguları çok güzel anlatmıştı ve çok zekice kurgulandığını düşünüyorum özellikle kitap ilerledikçe gerçeklerin açığa çıkmasını bizi farklı yöntemlerle aktarmıştı. Bunların kitaba renk kattığını düşünüyorum. 

‘’Sistemin içinden isyan et.’’


Serinin diğer kitapları Amerika'da çıktı. İkinci kitabın adı 'Prodigy' çevirmen 'Deha' olarak çevirdiğini söyledi. Umarım en kısa zamanda bizde de çıkar. Serinin üçüncü ve final kitabının adı 'Champion' büyük ihtimalle 'Galip' veya 'Şampiyon' olur.
3 yorum :

  1. Elimdeki imkanlarla fangirl olmaya çalışıyorum yeni çıkan kitaplar elime anında geçmiyor. (yaşadığım şehir -Niğde- sağolsun =P) ama Efsane kitap listemin en başında en kısa zamanda okuyacağım =) ve yorumunu çok beğendim zaten çok merak ediyordum iyice meraklandım =)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Öncelikle beğendiğin için çok mutlu oldum :') Umarım kitap en kısa zamanda eline geçer. :D

      Sil

İzleyiciler

Ne Okuyorum


goodreads.com

Çok Okunanlar

Kitap Bannerları

Across the Universe by Beth Revis
Beautiful Creatures by Kami Garcia & Margaret Stohl
Benny Imura by Jonathan Maberry
Covenant by Jennifer L. Armentrout
Delirium by Lauren Oliver
Divergent by Veronica Roth
Gölge ve Kemik || Leigh Bardugo
The Infernal Devices by Cassandra Clare
Iron Fey by Julie Kagawa
Legend by Marie Lu
Maze Runner by James Dashner
Matched by Ally Condie
The Mortal Instruments by Cassandra Clare
Penryn & the End of Days by Susan Ee
Percy Jackson and the Olympians by Rick Riordan
The Seven Kingdoms by Kristin Cashore


Cinder

Açlık Oyunları || Suzanne Collins
The Eve Trilogy by Anna Carey
 Tahereh Mafi || Bana Dokunma / Shatter Me

Team Bannerları

Covenant by Jennifer L. ArmentroutHush, Hush by Becca Fitzpatrick
The Hunger Games by Suzanne CollinsIron Fey by Julie Kagawa
The Infernal Devices by Cassandra ClareMatched by Ally Condie
The Mortal Instruments by Cassandra ClareThe Selection by Kiera Cass
Shatter Me by Tahereh MafiUglies by Scott Westerfeld

Etiketler

2 Puan 2014 2015 2Mim 3 3 Puan 4 4 Puan 4.5 Puan 5 5 Puan 5. Dalga A Discovery Of Withes Açlık Oyunları Adam Adelice Aiden Ak Akiva Alex Alexandra Bracken Alina Allegiant AllyCondie America Amie Kaufmann Amor Nervosa Deliria Amy Andy Weir Anna Carey Annalise Aria Art3emis Artemis ArtemisYayınları Ash Aslı Dağlı Aspen Ateşi Yakalamak Augustus Aynı Yıldızın Altında Başlat Bea Bela Ben Benim Uzak Yıldızım BeniSeç Beth Revis Bilge Bilim Kurgu Bir Milyon Güneş Breathe . Brimstone Cadılar Cadıların Keşfi Caleb CassandraClare Cassie Cevap Christana Cinder CityofBones CityofHeavenlyFire ClARY Cumartesiİlk10 Cumatesiİlk10 ÇıkmasınıBeklediğimKitaplar Çırak Çirkinler Danielle Paige David Levithan Day Deborah Harkness DeliDolu Demir Kız Demir Kral Dex Diana Bishop Distopya Divergent DoganEgmont Dorothy Must Die DoSaB Dört Duman ve Kemiğin Kızı Dünyanın Gölgesi DvKK Efsane Eğer Yaşarsam Eksik Parça EpicReads Erik ErnestCline Etkinlik Evan Eve Evrenin Ötesi Fantasy Fire & Flood Four Gayle Forman GenniferAlbin Go! Kitap GodSpeed Goodreads HalfBad Hana Hazel Her Gün HollyBlack If I Stay Iko Illea Isaac İthaki İzlediklerim İzlediklerimiz Jace John Green Jost JulieKagawa Juliette June Kağıttan Kentler Kaidan Rowe Kan Şarkısı Kara Karanlık Zihinler Karou Katsa Kıyamet Sonrası KieraCass Kimera Kira Kitap Tanıtımı Kitap Tanıtımları KitapKurtlarıBlogTur KitapMimi KonuşanKitaplar Ky Labirent Lauren Oliver Leanansidhe Lena Mara Dyer Marie Lu MarissaMeyer Marslı Matthew Clairmont Maxon Meagan Spooner Meghan Meleğin Düşüşü Melek Mia Mik Mim Nathan Nefes New Beijing OASİS Olimpos Optik'inKitapBlogu Oz Büyücüsü Parçalanmış Dünyam Parodi Parzival Pegasus PegasusYayınları Penryn Po Prince Kai Puck Quuin Raffe ReadyPlayerOne Retelling Rick Yancey Ruby Sally Green Sam Samantha Shannon SarahCrossann ScottWesterfeld Seth Sonsuza Dek Soru SoruCevap Söyleşilerimiz Space Opera SpaceOpera Susan Ee SusanEe Tag Tally Tatlı Şeytan Tatlı Tehlike Tfios The 5th Wave The Bone Season The Darkest Minds TheBookSacrifice TheInfiniteSea These Broken Stars Tobias Top10 Tris Tudem Uğur Mehter Under The Never Sky Uyumsuz Uzaylılar-BilimKurgu-Distopya Vaelin Al Sorna Vampirella Veronica Rossi Veronica Roth Victoria Scott Video Warner Wouldyourather Xander YA Yandaş Yaratıcı Yayınları Yedi Krallık Yeni Dünya YeniHaberler Yetenek Yorumladıklarım Yorumladıklarımız Zuzana

Tık!

Ne Kadar Okumuşum?

2014 Reading Challenge

2014 Reading Challenge
Alican has read 62 books toward his goal of 70 books.
hide

Copyright © Fanboyun Günlüğü | Blogger Theme By Lasantha