Uğur Mehter İle Söyleşimiz !


Merhaba arkadaşlar,bBugün Uyumsuz, Duman ve Kemiğin Kızı ve bir çok kitap ve serinin çevirmenliğini yapmış Uğur Mehter ile söyleşimizi yayınlıyoruz :D Öncelikle Uğur Mehter'i tanıyalım :D

-Uğur Mehter Kimdir ?
İletişim mezunu. Aslen reklamcı. Keyif için roman çeviriyor. İlk çevirisi "İçimdeki Yağmur". Kitapyurdu ya da İdefix'ten çevirileri bulunabilir. ;)

Çevirdiği Kitapların Başlıcaları ;
-Uyumsuz
-Kuralsız
-Duman ve Kemiğin Kızı
-Kayıp Kız
-Gizli Çember
-Karanlık Yerler
-Keskin Şeyler
-Nick Günlükleri Sonsuzluk
-Meleklerin Kanı
-Gece Dünyası
-Kemikler Şehri
                                       
                                           
                                                     
1. Uyumsuz'u çevirmek nasıl bir duyguydu? (Benim favori serilerimin başında gelen bir seriyi okurken yaşadığım duygular inanılmazdı , bakalım çevirmen neler hissetmiş :D )

Küçüklüğümden beri distopya hikayeleri hep ilgimi çekmiştir. George Orwell'in 1984'ü de bir distopya, 3 filmle aklımızı allak bullak eden Matrix serisi ve tabii ki Açlık Oyunları serisi de birer distopya. Hepsinin gönlümdeki yeri ayrıdır. Özel ilgimden dolayı bu kitabı da çok severek çevirdim ;)

2. Uyumsuz'u çevirirken zorlandığınız kısımlar var mıydı? Varsa hangileriydi?

Distopyanın dili biraz doğrudandır. Fazla süslemeye girmez, geleceğin dünyası katı kurallarla ve otoriterlikle doğrudan bağlantılı olduğundan dil de genellikle kısırdır. Sanırım o sıkışıp kalmışlık halini hissettirmek için doğru bir yol bu. O yüzden, özellikle gençlere hitap eden böylesi bir kitapta ne kadar "düz" bir dil kullanmam gerektiği konusunda biraz zorlandığımı söyleyebilirim.

3. Çevirirken en çok eğlendiğiniz sahne hangisiydi?

Tabii ki tren ve trenden çatıya atlama sahneleri. Sakın evde denemeyin ;)
                            
                                      

4.Serinin 3. ve son kitabı Allegiant, isim olarak nasıl çevrilecek?

Şimdilik Allegiant olarak kalsın. Henüz çevirmeye başlamadığımız için bir şey söyleyemem. Serinin 3. kitabı için söylemiyorum, ama bazen kitapta öyle bir kelime öne çıkıyor ki işte bu kitabın adı olmalı diyoruz. Bu da sürpriz olsun.

5. Duman ve Kemiğin Kızı romanını da siz çevirmiştiniz. 2. kitabı Days of Blood&Starlight çevrildi mi? Çevrildiyse ne zaman çıkar?

Mavi saçlı kız gerçekten çok eğlenceli bir kahramandı. İkinci kitabı çevirmek için ben de sabırsızlanıyorum, ama sanırım önceliği Allegiant'a vereceğiz. Ups, ipucu verdim galiba :D Neyse yeni çeviriler gelene kadar hoşunuza gidebilecek başka çevirilerim de var: Gece Dünyası, Nick Günlükleri - Sonsuzluk, Gizli Çember (Secret Circle / 2. kitap yakında çıkabilir), Gölgelerin Yolu, Ölümcül Oyuncaklar serisi (5. kitabı ben çevirdim) tam da size göre ;)

Sevgiler, UM :)
  
 Uğur Mehter'e Bize Bu Fırsatı Tanıdığı İçin Çok Teşekkürler ! :D

Buradan küçük notlar çıkarmak gerekirse 
1. Allegiantın çevirisine daha başlanmamış :(                      
                                        17383918
2. Duman ve Kemiğin Kızının İkincisi Days of Blood&Starlight ın çevirisinede daha başlanmamış :(
                                        12812550
3. Gizli Çemberin İkinci Kitabı ''The Captive '' Yakında Çıkarbilirmiş :)
                                        

0 yorum :

Yorum Gönder

İzleyiciler

Ne Okuyorum


goodreads.com

Çok Okunanlar

Kitap Bannerları

Across the Universe by Beth Revis
Beautiful Creatures by Kami Garcia & Margaret Stohl
Benny Imura by Jonathan Maberry
Covenant by Jennifer L. Armentrout
Delirium by Lauren Oliver
Divergent by Veronica Roth
Gölge ve Kemik || Leigh Bardugo
The Infernal Devices by Cassandra Clare
Iron Fey by Julie Kagawa
Legend by Marie Lu
Maze Runner by James Dashner
Matched by Ally Condie
The Mortal Instruments by Cassandra Clare
Penryn & the End of Days by Susan Ee
Percy Jackson and the Olympians by Rick Riordan
The Seven Kingdoms by Kristin Cashore


Cinder

Açlık Oyunları || Suzanne Collins
The Eve Trilogy by Anna Carey
 Tahereh Mafi || Bana Dokunma / Shatter Me

Team Bannerları

Covenant by Jennifer L. ArmentroutHush, Hush by Becca Fitzpatrick
The Hunger Games by Suzanne CollinsIron Fey by Julie Kagawa
The Infernal Devices by Cassandra ClareMatched by Ally Condie
The Mortal Instruments by Cassandra ClareThe Selection by Kiera Cass
Shatter Me by Tahereh MafiUglies by Scott Westerfeld

Etiketler

2 Puan 2014 2015 2Mim 3 3 Puan 4 4 Puan 4.5 Puan 5 5 Puan 5. Dalga A Discovery Of Withes Açlık Oyunları Adam Adelice Aiden Ak Akiva Alex Alexandra Bracken Alina Allegiant AllyCondie America Amie Kaufmann Amor Nervosa Deliria Amy Andy Weir Anna Carey Annalise Aria Art3emis Artemis ArtemisYayınları Ash Aslı Dağlı Aspen Ateşi Yakalamak Augustus Aynı Yıldızın Altında Başlat Bea Bela Ben Benim Uzak Yıldızım BeniSeç Beth Revis Bilge Bilim Kurgu Bir Milyon Güneş Breathe . Brimstone Cadılar Cadıların Keşfi Caleb CassandraClare Cassie Cevap Christana Cinder CityofBones CityofHeavenlyFire ClARY Cumartesiİlk10 Cumatesiİlk10 ÇıkmasınıBeklediğimKitaplar Çırak Çirkinler Danielle Paige David Levithan Day Deborah Harkness DeliDolu Demir Kız Demir Kral Dex Diana Bishop Distopya Divergent DoganEgmont Dorothy Must Die DoSaB Dört Duman ve Kemiğin Kızı Dünyanın Gölgesi DvKK Efsane Eğer Yaşarsam Eksik Parça EpicReads Erik ErnestCline Etkinlik Evan Eve Evrenin Ötesi Fantasy Fire & Flood Four Gayle Forman GenniferAlbin Go! Kitap GodSpeed Goodreads HalfBad Hana Hazel Her Gün HollyBlack If I Stay Iko Illea Isaac İthaki İzlediklerim İzlediklerimiz Jace John Green Jost JulieKagawa Juliette June Kağıttan Kentler Kaidan Rowe Kan Şarkısı Kara Karanlık Zihinler Karou Katsa Kıyamet Sonrası KieraCass Kimera Kira Kitap Tanıtımı Kitap Tanıtımları KitapKurtlarıBlogTur KitapMimi KonuşanKitaplar Ky Labirent Lauren Oliver Leanansidhe Lena Mara Dyer Marie Lu MarissaMeyer Marslı Matthew Clairmont Maxon Meagan Spooner Meghan Meleğin Düşüşü Melek Mia Mik Mim Nathan Nefes New Beijing OASİS Olimpos Optik'inKitapBlogu Oz Büyücüsü Parçalanmış Dünyam Parodi Parzival Pegasus PegasusYayınları Penryn Po Prince Kai Puck Quuin Raffe ReadyPlayerOne Retelling Rick Yancey Ruby Sally Green Sam Samantha Shannon SarahCrossann ScottWesterfeld Seth Sonsuza Dek Soru SoruCevap Söyleşilerimiz Space Opera SpaceOpera Susan Ee SusanEe Tag Tally Tatlı Şeytan Tatlı Tehlike Tfios The 5th Wave The Bone Season The Darkest Minds TheBookSacrifice TheInfiniteSea These Broken Stars Tobias Top10 Tris Tudem Uğur Mehter Under The Never Sky Uyumsuz Uzaylılar-BilimKurgu-Distopya Vaelin Al Sorna Vampirella Veronica Rossi Veronica Roth Victoria Scott Video Warner Wouldyourather Xander YA Yandaş Yaratıcı Yayınları Yedi Krallık Yeni Dünya YeniHaberler Yetenek Yorumladıklarım Yorumladıklarımız Zuzana

Tık!

Ne Kadar Okumuşum?

2014 Reading Challenge

2014 Reading Challenge
Alican has read 62 books toward his goal of 70 books.
hide

Copyright © Fanboyun Günlüğü | Blogger Theme By Lasantha