Kitap Yorumu: Eşleşme - Ally Condie #DeliDolu


       
Matched - Ally Condie

Goodreads Puanı: 3.75
Sayfa: 352
Orijinal adı: Matched
Türkiye Çıkış Tarihi: 03.2013
Yayınevi: Delidolu
Türü: Genç Edebiyatı, Distopya.
Seri: 1-3


                                               Sizce "kusursuz" bir yaşam mümkün olabilir mi?

Kimi seveceğinize, nerede çalışacağınıza, hatta ne zaman öleceğinize başkalarının karar verdiği bir dünya düşünün. 

Bu dünyada uzun bir hayata, harika bir işe, ideal bir eşe sahip olmak için neredeyse hiçbir bedel ödemeniz gerekmiyor çünkü tüm seçimleri sizin adınıza görevliler yapıyor. Üstelik hepsi "kusursuz" seçimler. 

Tüm hastalıkların tedavi edildiği, insanların uçan trenlerle seyahat ettiği, eşleşme yoluyla "eşsiz" evliliklerin, ailelerin ve nesillerin yetiştiği böylesi mükemmel bir dünyada, Toplumun tüm üstün güçlerine ve kontrolüne rağmen mevcut sistem çatırdamak üzere…

Cassianın yapay bir cam fanus içerisinde yaşadıklarını idrak etmesi uzun sürmüyor. Toplumun ona sunduğu mükemmel dünyanın tüm nimetlerine sırt çevirmeye hazır. Kalbinde hissettiği aşkın gücü ve özgürlük için göstereceği cesaret onu yeterince güçlü kılmaya yetiyor. Ama Topluma başkaldırabilmek ne yazık ki mümkün değil. En azından şimdilik…

Çevrildiği her dilde çok satanlar listesine girmeyi başaran Eşleşme, hayalin gerçekle, geçmişin gelecekle iç içe geçtiği fantastik bir dünyada yaşanan etkileyici bir aşk ve uyanış öyküsü anlatıyor.

Seri Hakkında: Yurtdışında tüm kitaplar çıktı . Bizde 1. kitap çıtı . 2 . si çıkmak üzere
-Merhabaaaa :D Uzun bir süre yorum yazmadık , sınavlarımız çok yoğun , sonunda bir fırsat bulup yorum yazıyoruz . :D Kitabımızın adı Eşleşme :D

(Cassia, Xander ve Ky)



+Eşleşme orta halli bir kitap. Ekşın bağımlısı biriyseniz okumanız biraz zor olur.



-Evet ben kitabı ilk okuduğumda 150 civarı bırakmıştım başı güzel aslında tam bir yoğun distopya havası katı kurallar falan var. Her şey planlı. Ölümünüzü, kiminle evleneceğinizi –kura gibi bir şey var burada– falan kendi doğal şartlarınızla yada isteğinizle olmuyor. Ölümünüze siz karar vermiyorsunuz. Öldükten sonra vücudunuzdan doku alınıp saklanıyor ve büyük ihtimalle ölüleri diriltme düşüncesi var.


+En iyi kurgulanmış distopya bence. Düzen çok gerçekçi ve korkutucu .



-Benim için en iyisi değil . Ama gerçekten çok gerçekçiydi. Herkeste olan üç hap var: Kırmızı, yeşil, mavi. Yeşil hap sakinleştirici gibi bir şey. Bu zaten kitabın başlarında hemen açıklanıyor. Mavi hapı bilmiyoruz ve kırmızı da sonunda açıklanıyor.



+Haplar çok iyi yaa. Mavi hapın işlevini ikinci kitapta öğreniyoruz galiba. 80(Bunu tam hatırlamıyorum.) yaşına gelen herkes ölmek zorunda. Cassia bunun nasıl olduğunu anca kitabın sonlarına doğru çözüyor .






-Ben oraları unutmuşum. Gelelim kitabın konusu ve karakterlerimize :D
Cassia, kitabın ana karakteri  ve hikaye onun ağzından anlatılıyor .
Xander, Cassia'nın çocukluk arkadaşı ve *spoiler sayılmaz çünkü arka kapakta da yazıyor* eşleşme yemeğinde kendisine çıkan kişi
Ky, sınır eyaletlerden gelmiş biri, yaşayıp gidiyor ancak onun biriyle evlenmesine falan izin yok .
             
 -Kitab Cassia'nın eşleşme yemeğiyle başlıyor: Xander çıkıyor Cassia'ya ve bu şaşırtıcı bir şey çünkü aynı şehirden kişilerin eşleşmeleri çok sık görülen bir şey değil.



+Team Ky :D Xander aslında iyi bir çocuk ama Cassia'yla aralarında o kıvılcım yok gibi, ve *küçük bir spoiler* tahmin edebileceğiniz gibi Xander küçüklükten beri aşık. Biraz klişe o kısmı.



-Banada bu kısım biraz saçma geldi şansa bak: Kıza aşık ve eşleşme yemeğinde o çıkıyor :O Bu nasıl bir şans :O Ardından eşleşme yemeği bitiyor ve Cassia elinde Xander ı yani eşini tanıtan mikro kartı alıp onunla eve gidiyor iletişim cihazına takıyor önce Xander çıkıyor, sonra birden görüntü değişiyor. Başka biri çıkıyor ve bu Xander değil :O *Küçük spoiler* Acaba kim? Tabikide Kyyyyy :O



+Ky'la sonradan tırmanış etkinliğinde tanışıyor ayrıntılı olarak Cassia. *Spoiler* Ky'ın bir sırrı var: O yazı yazabiliyor. Şey tabi bir de, bu dünyada elektronik ortama geçildiği için yazı bilen insan yok pek .



-Ardından zaten Cassia, Ky'dan ona yazmayı öğretmesini istiyor falan . Bir süre sonra Ky'ı daha yakından tanıyor ona dedesinin ona verdiği şiiri gösteriyor ve bu şiir yasaklı şiirlerden biri. Toplum tarafından seçilmiş 100 resim, 100 şiir, 100 şarkı var sadece.



+Kitabın genelince dönecek olursak, kitap akıcı ve kendini okutuyor. Anlatımı yorucu değil ve sıkmıyor. Ama bazı eksikleri vardı. Benim kitapta olmazsa olmaz dediğim bazı yerler var.

Kırılma Noktası: Karakterimizin duygusal olarak bir çöküş yaşadığı an. Katniss, Rue ölünce; Tris, Will'i öldürünce yaşıyor bunu. Cassia ise sonlarda o malum olay gerçekleşirken.

Final Savaşı: Kitabın/serinin sonunda olan büyük bir savaş. Epik olmak zorunda da değil aslında ama bir savaş olmalı. Eşleşme bu yönden eksikti. Sonunda en beğendiğim yerlerden biri *spoiler* Cassia'nın kırmızı hapı yere atmasıydı.

-Bende sonunu beğendim aslında Ky'a ne oldu merak ediyorum. Aksiyon neden yok bilmiyorum ama aslında böylede iyi olmuş gibi eğer savaş olsa Açlık Oyunları gibi olacak, bir farklılık yakalayamayacak .

-+ İkimiz de Team Ky !! :D
                                                                  Alıntılar
''Cam bir fanusa hapsolmuşum; onu kırmak ve dışarı çıkarak nefes almak istiyorum ama canım acır diye çok korkuyorum.''
''Öpüşmüyoruz. Durup nefes almaktan başka bir şey yapmıyoruz. Ama gene de biliyorum. Artık öyle uysalca gidemem. Annemle babamın, ailemin hatırı için bile.
 Xander'in hatırı için bile. ‘’
                                                     
   2. Kitap Hakkında
  15812814    
    -İsmi ''Yol'' olarak çevrildi.
    -Perşembe günü dağıtımına başlanıyor. Yihu! :D

    -Cassie veeeeeeee Ky bölümlerinden oluşuyor :D

~ BURADAN AŞAĞISI EŞLEŞME FOTOĞRAFLARIYLA DOLUDUR ~ :D
Bu da benim (Yiğit) serinin son kitabı için yapmış olduğum bir fan kapağı. Yerkara'daki kızla birleştirdim. Nasıl olmuş sizce? :)

Tris ve Cassia :D

Tris: Belki de kırmızı hap bana etki etmez. Bilirsin, Uyumsuz olduğum için.
Cassia: Hadi bunu öğrenmeyelim.


Do not go gentle.
Usulca gitme.
+Kitaptaki en iyi sözlerden biri bence :D Ayrıca Cassia'yı görsem kafasını duvarlara çarparak "DO NOT GO GENTLE" diye bağırırdım :)

❤ KYSIA 


Cassia görmeyeli çok değişmişsin o.O <3


Özellikle ikincisi harika! :D

Kitap için yapılan resmi tanıtım filmi    

Alican : 4 Puan

Yiğit : 3 Puan

                                                                           

0 yorum :

Yorum Gönder

İzleyiciler

Ne Okuyorum


goodreads.com

Çok Okunanlar

Kitap Bannerları

Across the Universe by Beth Revis
Beautiful Creatures by Kami Garcia & Margaret Stohl
Benny Imura by Jonathan Maberry
Covenant by Jennifer L. Armentrout
Delirium by Lauren Oliver
Divergent by Veronica Roth
Gölge ve Kemik || Leigh Bardugo
The Infernal Devices by Cassandra Clare
Iron Fey by Julie Kagawa
Legend by Marie Lu
Maze Runner by James Dashner
Matched by Ally Condie
The Mortal Instruments by Cassandra Clare
Penryn & the End of Days by Susan Ee
Percy Jackson and the Olympians by Rick Riordan
The Seven Kingdoms by Kristin Cashore


Cinder

Açlık Oyunları || Suzanne Collins
The Eve Trilogy by Anna Carey
 Tahereh Mafi || Bana Dokunma / Shatter Me

Team Bannerları

Covenant by Jennifer L. ArmentroutHush, Hush by Becca Fitzpatrick
The Hunger Games by Suzanne CollinsIron Fey by Julie Kagawa
The Infernal Devices by Cassandra ClareMatched by Ally Condie
The Mortal Instruments by Cassandra ClareThe Selection by Kiera Cass
Shatter Me by Tahereh MafiUglies by Scott Westerfeld

Etiketler

2 Puan 2014 2015 2Mim 3 3 Puan 4 4 Puan 4.5 Puan 5 5 Puan 5. Dalga A Discovery Of Withes Açlık Oyunları Adam Adelice Aiden Ak Akiva Alex Alexandra Bracken Alina Allegiant AllyCondie America Amie Kaufmann Amor Nervosa Deliria Amy Andy Weir Anna Carey Annalise Aria Art3emis Artemis ArtemisYayınları Ash Aslı Dağlı Aspen Ateşi Yakalamak Augustus Aynı Yıldızın Altında Başlat Bea Bela Ben Benim Uzak Yıldızım BeniSeç Beth Revis Bilge Bilim Kurgu Bir Milyon Güneş Breathe . Brimstone Cadılar Cadıların Keşfi Caleb CassandraClare Cassie Cevap Christana Cinder CityofBones CityofHeavenlyFire ClARY Cumartesiİlk10 Cumatesiİlk10 ÇıkmasınıBeklediğimKitaplar Çırak Çirkinler Danielle Paige David Levithan Day Deborah Harkness DeliDolu Demir Kız Demir Kral Dex Diana Bishop Distopya Divergent DoganEgmont Dorothy Must Die DoSaB Dört Duman ve Kemiğin Kızı Dünyanın Gölgesi DvKK Efsane Eğer Yaşarsam Eksik Parça EpicReads Erik ErnestCline Etkinlik Evan Eve Evrenin Ötesi Fantasy Fire & Flood Four Gayle Forman GenniferAlbin Go! Kitap GodSpeed Goodreads HalfBad Hana Hazel Her Gün HollyBlack If I Stay Iko Illea Isaac İthaki İzlediklerim İzlediklerimiz Jace John Green Jost JulieKagawa Juliette June Kağıttan Kentler Kaidan Rowe Kan Şarkısı Kara Karanlık Zihinler Karou Katsa Kıyamet Sonrası KieraCass Kimera Kira Kitap Tanıtımı Kitap Tanıtımları KitapKurtlarıBlogTur KitapMimi KonuşanKitaplar Ky Labirent Lauren Oliver Leanansidhe Lena Mara Dyer Marie Lu MarissaMeyer Marslı Matthew Clairmont Maxon Meagan Spooner Meghan Meleğin Düşüşü Melek Mia Mik Mim Nathan Nefes New Beijing OASİS Olimpos Optik'inKitapBlogu Oz Büyücüsü Parçalanmış Dünyam Parodi Parzival Pegasus PegasusYayınları Penryn Po Prince Kai Puck Quuin Raffe ReadyPlayerOne Retelling Rick Yancey Ruby Sally Green Sam Samantha Shannon SarahCrossann ScottWesterfeld Seth Sonsuza Dek Soru SoruCevap Söyleşilerimiz Space Opera SpaceOpera Susan Ee SusanEe Tag Tally Tatlı Şeytan Tatlı Tehlike Tfios The 5th Wave The Bone Season The Darkest Minds TheBookSacrifice TheInfiniteSea These Broken Stars Tobias Top10 Tris Tudem Uğur Mehter Under The Never Sky Uyumsuz Uzaylılar-BilimKurgu-Distopya Vaelin Al Sorna Vampirella Veronica Rossi Veronica Roth Victoria Scott Video Warner Wouldyourather Xander YA Yandaş Yaratıcı Yayınları Yedi Krallık Yeni Dünya YeniHaberler Yetenek Yorumladıklarım Yorumladıklarımız Zuzana

Tık!

Ne Kadar Okumuşum?

2014 Reading Challenge

2014 Reading Challenge
Alican has read 62 books toward his goal of 70 books.
hide

Copyright © Fanboyun Günlüğü | Blogger Theme By Lasantha