The 100 | Kass Morgan -Go! Kitap

Kitap: The 100
Seri: Yüz #1
Yazarı: Kass Morgan
Yayınevi: Go! Kitap
Yurtdışı Çıkış Tarihi: 3 Eylül 2013
Sayfa Sayısı: 300

Yaşanan nükleer felaket Dünya’nın sonunu getirmiş, bu büyük felaketten sağ kurtulan insanlar 300 yıl boyunca Dünya’nın yörüngesindeki bir uzay gemisinde varlıklarını sürdürmüştür.Tükenmeye yüz tutan kaynaklarla koloniyi ayakta tutmaya çalışan yöneticiler, nüfusu kontrol altında tutmak için en sert tedbirleri almakta, hafif suçlar için bile idam cezası uygulamaktadır. Öyle ki çoçuk suçlular on sekiz yaşlarına geldiklerinde idam edilmektedir. Ama ölümlerini bekleyen bu gençlerin artık çok önemli bir görevi vardır. Gözden çıkarılmış genç suçlulardan oluşan 100 kişilik bir ekip, geçen zaman içinde yerleşime hazır hale gelip gelmediğini test etmek için Dünya’ya gönderilecektir.Koloninin geleceği, onların elindedir. Bu onlar için ya ikinci bir şans ya da bir intihar görevi olacaktır. 100 ekibi farklılıklarını, geçmiş hesaplaşmalarını bir kenara bırakıp birleşmeli ve bilinmezlerle dolu Dünya’da hayatta kalmaya çalışmalıdır.
 Ama ihanetler, sırlar, henüz bitmemiş ve yani başlayan aşklar bir bir gün yüzüne çıktıkça bir arada kalmaları gittikçe zorlaşacaktır.
Dünya’da yaşanan nükleer felaketten sonra hayatta kalmayı başaran insanlar 300 yıl gibi uzun bir süre boyunca dünyanın yörüngesinde yer alan bir uzay gemisinde farklı sınıflandırmalar içinde yaşamaya başlamışlardır. Bu gemide o kadar ağır kurallar vardır ki en ufak şeyden bile hapse girebilirsiniz. Mesela bazı ailelere birden fazla çocuk yapma hakkı tanınmıyor hatta bazıları hiç çocuk yapamıyor ve hatta ve hatta çoğu kimse kardeş kelimesinin yarattığı hissiyatı bile bilmiyor.

Gelelim kitabımızın asıl konusuna. Koloninin kaynaklarının tükenmeye başlamasıyla artık gemi kapasiteyi karşılayamaz hale gelir. Bu sebepten dolayı Dünya’nın yeniden yaşanılabilir bir hale gelip gelmediği öğrenmek için hapishanede yatan 100 suçlu –bazılarının suçları o kadar ufak ki suçlu bile denemez- genci Dünya’ya yollarlar.

'' Geçmişi geride bırakmak için eşi bulunmaz bir fırsat yakaladınız '' diyordu  Şansölye, '' göreviniz tehlikeli, fakat cesaretinizin karşılığını alacaksınız. Eğer başarılı olursanız, suçlarınız affedilecek ve Dünya 'da yeni bir hayata başlayacaksınız. ''

Yaşananları dört karakter üzerinden görüyoruz ve kitap 3. şahıs ağzıyla anlatılmış. Karakterler; Clarke, Wells, Bellamy ve Glass.


Clarke hapishanede 18 yaşının gelmesini ve tekrar sorgulanmasını bekliyor ancak son birkaç yıldır kimse tekrar sorgulanmıyor direk idam ediliyordur. Bu yüzden Dünya’ya gönderilmek onun için ikinci bir şans. Bellamy ise kitapta en sevdiğim karakter oldu. Dünya’ya gönderilecekler arasında kız kardeşi Octavian olduğu için yaptığı planla gemiye girmeyi başarıyor. Glass ise Bellamy’nin yarattığı kargaşa arasında kaçıyor ve Koloni’de kalıyor. Bu sayede gemide yaşanan olayları Glass’ın gözünden okuma fırsatı yakalıyoruz.

 Wells’e dair konuşmak gerekirse; Wells geminin Şansölyesinin oğlu ve gerçekten çok salak bulduğum bir karakter –Wells ile Deliryum’da ki Lena’yı shipliyorum. İkisi de salaklıkta bir numara .s -. Clarke ile geçmişte yaşadıkları aşktan dolayı Wells kendini onu korumak için feda ediyor ve suç işliyor. Planı işe yarıyor ve Clarke ile Dünya’ya gidiyor.

 İnsanlar Dünya 'yı en karanlık zamanında terk etmişlerdi. Kaç tanesinin geri dönmeye çalışırken öldüğü, Dünya 'nın umurunda olmazdı.

Kitap hakkında sevmediğim şeylerden birisi  uzaydaki yaşamın, kast sisteminin, Dünya’da yaşanan olayların yeterince aktarılamamasıydı. Büyük ihtimalle bu yazarın ilk kitabı olduğundandır. İkinci kitap için daha ümitliyim çünkü ilk kitapta karakterleri yavaş yavaş tanıdık ve bir nevi dünya ile adaptasyonlarını okuduk.

Dizi-Kitap karşılaştırması yapmak gerekirse, kesinlikle kitap daha iyi. Dizide bir çok karakter silinmiş ve kitapta az da olsa verilen bilgilerin çoğunu göremiyoruz. Clarke kitapta o kadar yoğun duygular içeren bir karakter ancak dizi de çok şaşkalozdu. Senaryo kitapla bağdaşmıyordu vs. vs.

Ayrıca kitabın baskısına da değinmek istiyorum. *-* Baskı acayip güzeldi. Mıknatıs özelliği ile kitap dışarıdan kutu gibi duruyor ve elinize aldığınızda çok hoş bir his yaratıyor. Sayfa kalitesi olarak baya kalındı –Hatta bazı yayınevlerinin kapak kalınlığı kadardı .s-. Bu kadarla da kalmayıp fiyatını da 17 TL gibi şu an ki piyasaya nazaran uygun yapmışlardı. Yayınevinden merakla beklediğim diğer kitaplarda var. Gayet güzel bir giriş yaptılar ve umarım hep böyle devam ederler. :3

Bu da diziden en sevdiğim sahnelerden birisi :P

4 yorum :

 1. Selamlarrr:)
  Bu güzel blog için sana ve bloguna "Dart Ödülü" verdim.
  Bir gelip göz atsan fena olmaz :) http://partofthebook.blogspot.com.tr/2014/10/dart-odulu.html#more
  Sevgiler ^.^

  YanıtlaSil
 2. Kitabın kapağı çok methedildi. Bu yüzden çok merak ediyorum. Dizisi nasıl peki? Kitabı okumadan dizisine başlamak istemiyorum. Ayrıca fiyatı da çok uygun. Hemen alışveriş listeme eklesem mi ki? ^^
  Bu arada sana Dart Ödülü verdim. Bakarsan çok sevinirim. :) http://kitapkaravani.blogspot.com.tr/2014/10/d-d-dm-dart-odulu.html

  YanıtlaSil
 3. If you are searching for the best bitcoin exchange service, then you should use YoBit.

  YanıtlaSil

İzleyiciler

Ne Okuyorum


goodreads.com

Çok Okunanlar

Kitap Bannerları

Across the Universe by Beth Revis
Beautiful Creatures by Kami Garcia & Margaret Stohl
Benny Imura by Jonathan Maberry
Covenant by Jennifer L. Armentrout
Delirium by Lauren Oliver
Divergent by Veronica Roth
Gölge ve Kemik || Leigh Bardugo
The Infernal Devices by Cassandra Clare
Iron Fey by Julie Kagawa
Legend by Marie Lu
Maze Runner by James Dashner
Matched by Ally Condie
The Mortal Instruments by Cassandra Clare
Penryn & the End of Days by Susan Ee
Percy Jackson and the Olympians by Rick Riordan
The Seven Kingdoms by Kristin Cashore


Cinder

Açlık Oyunları || Suzanne Collins
The Eve Trilogy by Anna Carey
 Tahereh Mafi || Bana Dokunma / Shatter Me

Team Bannerları

Covenant by Jennifer L. ArmentroutHush, Hush by Becca Fitzpatrick
The Hunger Games by Suzanne CollinsIron Fey by Julie Kagawa
The Infernal Devices by Cassandra ClareMatched by Ally Condie
The Mortal Instruments by Cassandra ClareThe Selection by Kiera Cass
Shatter Me by Tahereh MafiUglies by Scott Westerfeld

Etiketler

2 Puan 2014 2015 2Mim 3 3 Puan 4 4 Puan 4.5 Puan 5 5 Puan 5. Dalga A Discovery Of Withes Açlık Oyunları Adam Adelice Aiden Ak Akiva Alex Alexandra Bracken Alina Allegiant AllyCondie America Amie Kaufmann Amor Nervosa Deliria Amy Andy Weir Anna Carey Annalise Aria Art3emis Artemis ArtemisYayınları Ash Aslı Dağlı Aspen Ateşi Yakalamak Augustus Aynı Yıldızın Altında Başlat Bea Bela Ben Benim Uzak Yıldızım BeniSeç Beth Revis Bilge Bilim Kurgu Bir Milyon Güneş Breathe . Brimstone Cadılar Cadıların Keşfi Caleb CassandraClare Cassie Cevap Christana Cinder CityofBones CityofHeavenlyFire ClARY Cumartesiİlk10 Cumatesiİlk10 ÇıkmasınıBeklediğimKitaplar Çırak Çirkinler Danielle Paige David Levithan Day Deborah Harkness DeliDolu Demir Kız Demir Kral Dex Diana Bishop Distopya Divergent DoganEgmont Dorothy Must Die DoSaB Dört Duman ve Kemiğin Kızı Dünyanın Gölgesi DvKK Efsane Eğer Yaşarsam Eksik Parça EpicReads Erik ErnestCline Etkinlik Evan Eve Evrenin Ötesi Fantasy Fire & Flood Four Gayle Forman GenniferAlbin Go! Kitap GodSpeed Goodreads HalfBad Hana Hazel Her Gün HollyBlack If I Stay Iko Illea Isaac İthaki İzlediklerim İzlediklerimiz Jace John Green Jost JulieKagawa Juliette June Kağıttan Kentler Kaidan Rowe Kan Şarkısı Kara Karanlık Zihinler Karou Katsa Kıyamet Sonrası KieraCass Kimera Kira Kitap Tanıtımı Kitap Tanıtımları KitapKurtlarıBlogTur KitapMimi KonuşanKitaplar Ky Labirent Lauren Oliver Leanansidhe Lena Mara Dyer Marie Lu MarissaMeyer Marslı Matthew Clairmont Maxon Meagan Spooner Meghan Meleğin Düşüşü Melek Mia Mik Mim Nathan Nefes New Beijing OASİS Olimpos Optik'inKitapBlogu Oz Büyücüsü Parçalanmış Dünyam Parodi Parzival Pegasus PegasusYayınları Penryn Po Prince Kai Puck Quuin Raffe ReadyPlayerOne Retelling Rick Yancey Ruby Sally Green Sam Samantha Shannon SarahCrossann ScottWesterfeld Seth Sonsuza Dek Soru SoruCevap Söyleşilerimiz Space Opera SpaceOpera Susan Ee SusanEe Tag Tally Tatlı Şeytan Tatlı Tehlike Tfios The 5th Wave The Bone Season The Darkest Minds TheBookSacrifice TheInfiniteSea These Broken Stars Tobias Top10 Tris Tudem Uğur Mehter Under The Never Sky Uyumsuz Uzaylılar-BilimKurgu-Distopya Vaelin Al Sorna Vampirella Veronica Rossi Veronica Roth Victoria Scott Video Warner Wouldyourather Xander YA Yandaş Yaratıcı Yayınları Yedi Krallık Yeni Dünya YeniHaberler Yetenek Yorumladıklarım Yorumladıklarımız Zuzana

Tık!

Ne Kadar Okumuşum?

2014 Reading Challenge

2014 Reading Challenge
Alican has read 62 books toward his goal of 70 books.
hide

Copyright © Fanboyun Günlüğü | Blogger Theme By Lasantha