[Kitap Oburları] Her Gün | David Levithan -Pegasus


Kitap Adı: Her Gün
Yazar: David Levithan
Yayınevi: Pegasus
Sayfa Sayısı: 330
Goodreads


Ya her gün yeni bir beden de uyansaydınız?

Her gün o kişinin hayatına mümkün olduğunca az zarar verip, bir sonraki günü bekleseydiniz?

Hiç kendi kimliğiniz olmayacağını bile bile...Kendi ailenizin olmayacağını... Ödünç alınmış günler içinde yaşasaydınız?
Ve bir gün aşık olsaydınız?
Ve her gün farklı bedende, ona sahip olmayı umut ederek ve asla gerçekleşmeyeceğini bilerek...

16 yaşındaki A kendi bildi bileli her gün bir bedenden başka bir bedene sürüklenip duruyor.


Bu kitap hakkında düşüncelerime nereden başlayacağımı bilemiyorum. Okurken o kadar farklı şeyler hissettim ki… Bir uyuşturucu bağımlısının neler yaşadığını, yasal olmayan yollarla çalıştırılan küçük bir kızın neler hissettiğini okudum Her  Gün’de. Benim için çok çok farklı bir deneyim oldu kısacası.

A her gün farklı bir bedende uyanan ailesi, cinsiyeti, kendine ait bir bedeni bile olmayan bir varlık –A’ya ruh bile diyemiyorum. o.O A bir gün Justin adında 16 yaşında bir oğlanın bedeninde uyanır. Normalde bulunduğu bedenin hayatını etkileyecek kararlar vermemesi gereken A, Justin’in sevgilisi Rhiannon ile bir yakınlaşma yaşar ve o gün bittiğinde Justin’in bedeninden istem dışı bir şekilde ayrılır. Ancak A gittiği diğer bedenlerde de Rhiannon’un peşini bırakamaz çünkü ona karşı bir bağlılık hissetmektedir.


Şeytan kimseye bir şey yaptırmaz. İnsanlar bir şeyler yapar ve sonrasında suçu şeytana atarlar.
-Sayfa 143 

A’nın yaşadıkları şu an belki size mantıksız geliyordur ama kitap o kadar gerçekçi yazılmış ki ara ara kendimi A’nın yerine koydum. Yarın olduğunda başka bir bedende uyanmak, ailenin, arkadaşının, evinin olmaması ve en önemlisi bunlara karşı yapacağın hiçbir şey olmaması, çaresizce olanlara boyun eğmek.

Kitap sürekli Rhiannon ve A arasında geçiyor diye bir düşünceniz varsa kitap sadece ikisi arasında geçmiyor. A’nın uyandığı bedenlerde yaşanan olayları da görüyoruz. Mesela gay bir çift ile Onur Yürüyüşü’ne katılıyoruz, onların tanışma hikayesini okuyoruz ya da ailesi tarafından sıkı baskı altında evde eğitim gören bir gencin yaşadığı zorluğu görüyoruz. Açıkçası kitap gerçekten diğer kitaplardan farklı bir yere konulmalı. O kadar zekice ve ince ince örülerek  yazılmış ki kendisine hayran bırakıyor –duygularımı tam olarak yansıtamıyorum çünkü kitap hala tüylerimi ürpertiyor. xD-.

Hiçbir zaman insanlara hikâyelerini anlattırmam. Genellikle onları kendim çözerim. Çünkü insanlar hikâye anlattıklarında hatırlanmasını beklerler. Ben de bunun garantisini veremezdim. Ben gittikten sonra hikâyenin kalacağını bilmenin bir yolu yoktu. Hem bir insana sırlarını açıp da sırlarının yok olduğunu öğrenmek kim bilir ne kadar yıkıcı olur. Bunun sorumlusu olmak istemiyordum. 
-Sayfa 23

Goodreads’de ve bir çok kitap bloğu sitelerinde kitabın sonunun beğenilmediğini görmüştüm ama bence sonu gayet güzeldi. A’nın yaptıklarına hayran kaldım ama bir yandan da sinirlenmedim değil. Kitabı zaten bu yorumu okuduktan sonra ne kadar sevdiğimi anlamışsınızdır. Kitabın içi gibi kapağı da çok  şık, insanın çerçeveletip asası geliyor. :vHer Gün’ün ardından uzun bir süre sonra devam kitabının çıkacağı açıklanmıştı ve bu yaz Amerika’da satışa çıkacak bir devam kitabı var. Devam kitabının adı Another Day ve Rhiannon’un ağzından ilk kitapta yaşananları anlatacakmış yazar. Umarım ilki gibi vurucu olur ve beni kendisine hayran bırakır.


1 yorum :

İzleyiciler

Ne Okuyorum


goodreads.com

Çok Okunanlar

Kitap Bannerları

Across the Universe by Beth Revis
Beautiful Creatures by Kami Garcia & Margaret Stohl
Benny Imura by Jonathan Maberry
Covenant by Jennifer L. Armentrout
Delirium by Lauren Oliver
Divergent by Veronica Roth
Gölge ve Kemik || Leigh Bardugo
The Infernal Devices by Cassandra Clare
Iron Fey by Julie Kagawa
Legend by Marie Lu
Maze Runner by James Dashner
Matched by Ally Condie
The Mortal Instruments by Cassandra Clare
Penryn & the End of Days by Susan Ee
Percy Jackson and the Olympians by Rick Riordan
The Seven Kingdoms by Kristin Cashore


Cinder

Açlık Oyunları || Suzanne Collins
The Eve Trilogy by Anna Carey
 Tahereh Mafi || Bana Dokunma / Shatter Me

Team Bannerları

Covenant by Jennifer L. ArmentroutHush, Hush by Becca Fitzpatrick
The Hunger Games by Suzanne CollinsIron Fey by Julie Kagawa
The Infernal Devices by Cassandra ClareMatched by Ally Condie
The Mortal Instruments by Cassandra ClareThe Selection by Kiera Cass
Shatter Me by Tahereh MafiUglies by Scott Westerfeld

Etiketler

2 Puan 2014 2015 2Mim 3 3 Puan 4 4 Puan 4.5 Puan 5 5 Puan 5. Dalga A Discovery Of Withes Açlık Oyunları Adam Adelice Aiden Ak Akiva Alex Alexandra Bracken Alina Allegiant AllyCondie America Amie Kaufmann Amor Nervosa Deliria Amy Andy Weir Anna Carey Annalise Aria Art3emis Artemis ArtemisYayınları Ash Aslı Dağlı Aspen Ateşi Yakalamak Augustus Aynı Yıldızın Altında Başlat Bea Bela Ben Benim Uzak Yıldızım BeniSeç Beth Revis Bilge Bilim Kurgu Bir Milyon Güneş Breathe . Brimstone Cadılar Cadıların Keşfi Caleb CassandraClare Cassie Cevap Christana Cinder CityofBones CityofHeavenlyFire ClARY Cumartesiİlk10 Cumatesiİlk10 ÇıkmasınıBeklediğimKitaplar Çırak Çirkinler Danielle Paige David Levithan Day Deborah Harkness DeliDolu Demir Kız Demir Kral Dex Diana Bishop Distopya Divergent DoganEgmont Dorothy Must Die DoSaB Dört Duman ve Kemiğin Kızı Dünyanın Gölgesi DvKK Efsane Eğer Yaşarsam Eksik Parça EpicReads Erik ErnestCline Etkinlik Evan Eve Evrenin Ötesi Fantasy Fire & Flood Four Gayle Forman GenniferAlbin Go! Kitap GodSpeed Goodreads HalfBad Hana Hazel Her Gün HollyBlack If I Stay Iko Illea Isaac İthaki İzlediklerim İzlediklerimiz Jace John Green Jost JulieKagawa Juliette June Kağıttan Kentler Kaidan Rowe Kan Şarkısı Kara Karanlık Zihinler Karou Katsa Kıyamet Sonrası KieraCass Kimera Kira Kitap Tanıtımı Kitap Tanıtımları KitapKurtlarıBlogTur KitapMimi KonuşanKitaplar Ky Labirent Lauren Oliver Leanansidhe Lena Mara Dyer Marie Lu MarissaMeyer Marslı Matthew Clairmont Maxon Meagan Spooner Meghan Meleğin Düşüşü Melek Mia Mik Mim Nathan Nefes New Beijing OASİS Olimpos Optik'inKitapBlogu Oz Büyücüsü Parçalanmış Dünyam Parodi Parzival Pegasus PegasusYayınları Penryn Po Prince Kai Puck Quuin Raffe ReadyPlayerOne Retelling Rick Yancey Ruby Sally Green Sam Samantha Shannon SarahCrossann ScottWesterfeld Seth Sonsuza Dek Soru SoruCevap Söyleşilerimiz Space Opera SpaceOpera Susan Ee SusanEe Tag Tally Tatlı Şeytan Tatlı Tehlike Tfios The 5th Wave The Bone Season The Darkest Minds TheBookSacrifice TheInfiniteSea These Broken Stars Tobias Top10 Tris Tudem Uğur Mehter Under The Never Sky Uyumsuz Uzaylılar-BilimKurgu-Distopya Vaelin Al Sorna Vampirella Veronica Rossi Veronica Roth Victoria Scott Video Warner Wouldyourather Xander YA Yandaş Yaratıcı Yayınları Yedi Krallık Yeni Dünya YeniHaberler Yetenek Yorumladıklarım Yorumladıklarımız Zuzana

Tık!

Ne Kadar Okumuşum?

2014 Reading Challenge

2014 Reading Challenge
Alican has read 62 books toward his goal of 70 books.
hide

Copyright © Fanboyun Günlüğü | Blogger Theme By Lasantha