[Etkinlik-Çekiliş] Ritmatist | Brandon Sanderson -Doğan Egmont

Kitap: Ritmatist
Seri: Ritmatist #1
Yazarı: Brandon Sanderson
Yayınevi: Dogan Egmont
Sayfa Sayısı: 408


Joel'un dünyası ikiye ayrılıyordu: Ritmatist olanlar ve olmayanlar. Ve o kesinlikle bir Ritmatist olmak istiyordu. Onlar çizgilere hayat verebiliyor, basit bir tebeşirle kendilerine muazzam bir savunma ya da muhteşem bir saldırı ortamı hazırlayabiliyorlardı. Üstelik vahşi tebeşir yaratıklara karşı tüm insanlığın kaderi de onların ellerindeydi! Armedius Akademisi'nin tebeşir ustasının oğlu Joel'unsa elinden gelen tek şey Ritmatistlerin bu büyülü dünyasını dışarıdan izlemekti. Ancak bir gün akademide işler değişmeye başladı. Önce önemli insanların Ritmatist çocukları kaçırıldı, sonra tuhaf olaylar art arda geldi. Ritmatistler için tehlike çanları çalıyordu ve herkesin kaderini değiştirmek bu kez Joel ve arkadaşı Melody'nin elindeydi.

Ritmatistler ; Efendi  tarafından 8 yaşında seçilen, tebeşirle çizdikleri yaratıkları hayata geçiren, kendilerine savunma alanı yarattıkları gibi saldırı alanları da yaratabilen özel insanlardır. Joel ise sıradan bir insan ancak Ritmatislere olan ilgisi çok fazla çünkü babası bir tebeşir ustasıydı.

Joel Ritmatistlere karşı tam bir nerd. Bütün savunma, saldırı ve tebeşir yaratıklara dair ne kadar bilgi varsa hepsini çok iyi biliyor, ayrıca sadece bilmekle kalmıyor çok iyi savunma alanları da çizebiliyor. Gizlice Ritmatistlerin derslerini dinleyerek daha çok bilgi kazanıyor ancak tek sorun çizdiklerini hayata geçirememesi.


Armedius Akademisi’nde Ritmatist olan çocuklar ve Ritmatist olmayanlar bir arada eğitim görüyor. Ritmatistler normal olanların dersleri arasında sadece matematik görüyorlar çünkü savunma çemberi çizerken en düzgün biçimde çizmek için öğrenmeleri gerek açılar var. Kendilerine ait olan derslerde ise tebeşir yaratıkları, savunma çemberleri, engelleyici çizgi ve güç çizgisi gibi şeyler görüyorlar.

Biraz bu terimler hakkında bilgi vermek gerekirse: Tebeşir yaratıklar; Ritmatist tarafından çizilen ve parçalama mührü çizilmediği müddetçe zararsız olan sadece rakibin savunma çemberine saldırıyorlar. (Ne kadar masum göründüklerinin farkındayım ama eğer ‘parçalama mührü’ çizilirse insanın gözlerini oyup derisini soyabiliyorlar :P ) Savunma Çemberleri; kendinizi rakibin tebeşir yaratığından korumak amacıyla çizilir ve olası bir düelloda çemberinizden içeri bir yaratık girerse kaybedersiniz. Engelleyici Çizgi; sadece düz bir çizgi olup güç kalkanı oluşturur ve kendisine herhangi bir yaratık çarpması sonucu yok olur. Güç Çizgisi; dalga biçiminde bir çizgidir rakibin savunma çemberine direk olarak zarar vermek amacıyla çizilir.

Yemek yerken de tadın önemli olmadığını, vücudun aynı besinleri lezzetli bir yemekten olduğu kadar tatsız tuzsuz bir yemekten de alabileceğini söylerdi. Kumaşta rengin, duvarlarda tabloların, güzel müziğin de şart olmadığını, ancak insanoğlunun hayatta kalma ihtiyacından fazlası olduğunu söylerdi.

Armedius Akademisi’nde işler eğitim gören Ritmatist Lilly Whiting ’in kaybolmasıyla başlar. Lilly tek kaybolan kişi değildir ardından bir çok kişi daha kaybolur ve bazılarında normal insanlar bile ölür. İşler artık çığırından çıkmıştır, Ritmatist aileler çocuklarını almaktadır. Aileler çocuklarını yanlarına aldığında daha güvende olacaklarını düşünse de kaçırılan bütün çocuklar ailelerinden 2-3 oda ileride kaçırılmıştır.

Akademide Ritmatistlerin dersine giren Profesör Fitch ’e bu işin arkasında kimin olduğu görevi verilir. Joel  bunu öğrenince Profesör Fitch ’e yardım etmeye başlar ve kendini polisleri, Nebrask’ta tebeşir yaratıklarla savaşan Ritmatistlerin arasında bulur.

Bir de Melody  var. Kendisi bir ritmatist ve çember çizme konusunda yeteneksiz. Fitch  sınıfta kalan 
öğrencileri eğitmeye başladığından beri Melody ’e çizgilerin kopyasını çıkarması içi eğitim veriyor. Ancak bir yerden sonra Melody ’nin içindeki cevheri görüyoruz ve Joel  ile ilişkileri çok sevimli. :3 (Aslında ilişki diyemeyiz yani sevgili falan değiller .s )

Brandon Sanderson Steelheart’da olduğu gibi kitabın sonunda yine ters köşe yaptı. Bu işin arkasında olan kişi öyle bir isim çıkıyor ki insan hayret ediyor. Hayret etmemizin sebebi o kişinin kim olduğu değil yazarın zekası, adam öyle bir kurgulamış ki kitabı tam olaylar bitti derken başka bir bela daha ortaya çıkıyor. :P Brandon seviliyorsun bebeğim! :3 <3


Serinin ikinci kitabı için SADECE 2015 yazıyor, ne isim belli ne kapak. :'(


a Rafflecopter giveaway

4 yorum :

 1. Katıldım bakalım bakalım :))

  YanıtlaSil
 2. Okumak için dogdum bloğunu takip etmek iki kere mi yazilmis? O.o

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yanlışlık olmuş olabilir çünkü ilk defa rafflecorpoter kullandım :/

   Sil

İzleyiciler

Ne Okuyorum


goodreads.com

Çok Okunanlar

Kitap Bannerları

Across the Universe by Beth Revis
Beautiful Creatures by Kami Garcia & Margaret Stohl
Benny Imura by Jonathan Maberry
Covenant by Jennifer L. Armentrout
Delirium by Lauren Oliver
Divergent by Veronica Roth
Gölge ve Kemik || Leigh Bardugo
The Infernal Devices by Cassandra Clare
Iron Fey by Julie Kagawa
Legend by Marie Lu
Maze Runner by James Dashner
Matched by Ally Condie
The Mortal Instruments by Cassandra Clare
Penryn & the End of Days by Susan Ee
Percy Jackson and the Olympians by Rick Riordan
The Seven Kingdoms by Kristin Cashore


Cinder

Açlık Oyunları || Suzanne Collins
The Eve Trilogy by Anna Carey
 Tahereh Mafi || Bana Dokunma / Shatter Me

Team Bannerları

Covenant by Jennifer L. ArmentroutHush, Hush by Becca Fitzpatrick
The Hunger Games by Suzanne CollinsIron Fey by Julie Kagawa
The Infernal Devices by Cassandra ClareMatched by Ally Condie
The Mortal Instruments by Cassandra ClareThe Selection by Kiera Cass
Shatter Me by Tahereh MafiUglies by Scott Westerfeld

Etiketler

2 Puan 2014 2015 2Mim 3 3 Puan 4 4 Puan 4.5 Puan 5 5 Puan 5. Dalga A Discovery Of Withes Açlık Oyunları Adam Adelice Aiden Ak Akiva Alex Alexandra Bracken Alina Allegiant AllyCondie America Amie Kaufmann Amor Nervosa Deliria Amy Andy Weir Anna Carey Annalise Aria Art3emis Artemis ArtemisYayınları Ash Aslı Dağlı Aspen Ateşi Yakalamak Augustus Aynı Yıldızın Altında Başlat Bea Bela Ben Benim Uzak Yıldızım BeniSeç Beth Revis Bilge Bilim Kurgu Bir Milyon Güneş Breathe . Brimstone Cadılar Cadıların Keşfi Caleb CassandraClare Cassie Cevap Christana Cinder CityofBones CityofHeavenlyFire ClARY Cumartesiİlk10 Cumatesiİlk10 ÇıkmasınıBeklediğimKitaplar Çırak Çirkinler Danielle Paige David Levithan Day Deborah Harkness DeliDolu Demir Kız Demir Kral Dex Diana Bishop Distopya Divergent DoganEgmont Dorothy Must Die DoSaB Dört Duman ve Kemiğin Kızı Dünyanın Gölgesi DvKK Efsane Eğer Yaşarsam Eksik Parça EpicReads Erik ErnestCline Etkinlik Evan Eve Evrenin Ötesi Fantasy Fire & Flood Four Gayle Forman GenniferAlbin Go! Kitap GodSpeed Goodreads HalfBad Hana Hazel Her Gün HollyBlack If I Stay Iko Illea Isaac İthaki İzlediklerim İzlediklerimiz Jace John Green Jost JulieKagawa Juliette June Kağıttan Kentler Kaidan Rowe Kan Şarkısı Kara Karanlık Zihinler Karou Katsa Kıyamet Sonrası KieraCass Kimera Kira Kitap Tanıtımı Kitap Tanıtımları KitapKurtlarıBlogTur KitapMimi KonuşanKitaplar Ky Labirent Lauren Oliver Leanansidhe Lena Mara Dyer Marie Lu MarissaMeyer Marslı Matthew Clairmont Maxon Meagan Spooner Meghan Meleğin Düşüşü Melek Mia Mik Mim Nathan Nefes New Beijing OASİS Olimpos Optik'inKitapBlogu Oz Büyücüsü Parçalanmış Dünyam Parodi Parzival Pegasus PegasusYayınları Penryn Po Prince Kai Puck Quuin Raffe ReadyPlayerOne Retelling Rick Yancey Ruby Sally Green Sam Samantha Shannon SarahCrossann ScottWesterfeld Seth Sonsuza Dek Soru SoruCevap Söyleşilerimiz Space Opera SpaceOpera Susan Ee SusanEe Tag Tally Tatlı Şeytan Tatlı Tehlike Tfios The 5th Wave The Bone Season The Darkest Minds TheBookSacrifice TheInfiniteSea These Broken Stars Tobias Top10 Tris Tudem Uğur Mehter Under The Never Sky Uyumsuz Uzaylılar-BilimKurgu-Distopya Vaelin Al Sorna Vampirella Veronica Rossi Veronica Roth Victoria Scott Video Warner Wouldyourather Xander YA Yandaş Yaratıcı Yayınları Yedi Krallık Yeni Dünya YeniHaberler Yetenek Yorumladıklarım Yorumladıklarımız Zuzana

Tık!

Ne Kadar Okumuşum?

2014 Reading Challenge

2014 Reading Challenge
Alican has read 62 books toward his goal of 70 books.
hide

Copyright © Fanboyun Günlüğü | Blogger Theme By Lasantha