Bela -Sally Green #Dex


Bela bu ay içerisinde Dex yayınevi etiketi ile çıktı. Kitap çıkmadan ülkemizde olduğu gibi bir çok ülkede ses getirdi. 42 ülkede yayın hakları alındı ayrıca film hakları da alındı. E haliyle bir çok insanın beklentisi arttı. 

Bela bu beklentileri karşılayan bir kitap. Zengin içeriği ve yazarın yakalamış olduğu kurgu insanı içine çekiyor.

‘’Vahşet de desen, şan şöhret de, 
senin soyun benimkini 
fersah fersah geride bırakır Nathan.’’

Okuduğum en iyi kitaplardandı, hatta 2014’de okuduğum en iyi kitap. Gerek konusu, gerek yazarın cümleleri doyurucuydu. Gereksiz tekrarlardan kaçınılmıştı. Nathan 16 yaşında olmasına rağmen yazar ergen tripleri olan biri gibi göstermemişti –yaşadıklarından olsa gerek. :P-. Genel olarak çok hoşuma giden bir kitap oldu. İkincisi tee seneye. :'(


‘’Tek bir gelecek.

Bu, kendi kendime tekrarladığım bir mantraya dönüşmüştü. Milyonlarca, milyarlarca olası gelecek.’’

Bela günümüz dünyasında geçiyor. Dünyada Ak Cadılar ve Kara Cadılar olmak üzere iki tür cadı var. Bir de Fersizler yani normal insanlar var. Bir Fersiz ve Ak Cadı ilişkisinden, Yarı Ak Cadı oluşuyor. Kara Cadı ile ise Yarı Kara Cadı oluşuyor. Bir Ak Cadı ve bir Kara Cadı’nın ilişkisinden. Yarı Kod oluşuyor.

-Kara Cadı Gözleri-

 Yarı Kodlara pek rastlanılmıyor çünkü Ak Cadılar ile Kara Cadılar düşman.  Ak Cadıların, Kara Cadıları avlamak için avcıları bile var.


Cadıların kendilerine ait farklı özellikleri var. Misal ‘’Zaman yavaşlatma’’, ‘’Havayı kontrol edebilme’’ vs. Ayrıca her cadı kendilerini yaralamaları durumunda insanlara göre daha hızlı iyileşiyorlar.Yazar bu özellikleri kitaba çok iyi yerleştirmişti ve sırıtmıyordu. Karakterler ile özellikleri birbirine uyuşmuş, bir bütün gibi duruyordu.

Ana karakterimiz Nathan 16 yaşında –kitapta 11 yaşından itibaren geçen gelişimini okuma fırsatını buluyoruz- ve annesinin ailesi yani Ak Cadılar ile birlikte yaşıyor. Annalise’a aşık ama ilişkileri Annalise’in ailesi tarafından onaylanmıyor ve bu durum Nathan’ın başına bela bile açıyor.
  Ayrıca Nathan bir Yarı Kod. Fakat bunu diğerlerinden ayıran en büyük özelliği babası.

-Nathan-

Babası Kara Cadıların en kötüsü: Marcus. İşlediği suçlar bir değil iki değil. Ayrıca işlediği insanları öldürürken öyle şeyler yapıyor ki ölen kişilerin aileleri acayip kinli. :P Yıllardır yakalanamamış ve Nathan babasını hiç görmemiş.

''İyi ya da kötü bir şey yoktur; sadece düşünce onu öyle yapar. ''

Nathan’a biraz daha değinmek gerekirse; hayatı boyunca bir sürü zorluk yaşamış birisi. En başta annesi ile babasının ilişkisi bile yanlış. Cadısın ama hangi tarafa ait olduğun belli değil, iki tarafta seni kabullenmiyor.

Ancak bunlara rağmen Nathan’ın Arran ve Deborah adında iki üvey kardeşi var. İkisi de Ak Cadı. Nathan’ı kabullenmişler ve çok seviyorlar. <3 –Bir de Jessica var, tam salak. -_- - . Hayatında yeni arkadaşlıklar ediniyor. Bu arkadaşlardan Gabriel ve Rose favorilerim. <3 İkiside birbirinden tatlı ve sevimli karakterler. Nathan Yarı Kara Cadı olduğu için gece olduğunda kapalı alanlarda rahat edemiyor. Bu yüzden açık alanlarda –teras, bahçe- uyuyor.


Cadıların dünyasında  Ak Cadıların kendilerine ait konseyleri var. Her işlerini burada yapıyorlar. Her Ak Cadı ve Yarı Kod her yeni yaş gününde -17 yaşına kadar-  buraya geliyor ve bazı testlerden geçiyor.

17 yaşında her cadının 3 Armağan adı verdikleri bir olay gerçekleşiyor. Bir ebeveynin yada atanın kesilen yarasından az miktarda kanını emiyorlar ve 3 armağan alıyorlar. Bu sayede tam bir ‘’cadı’’ olmuş oluyorlar.
Nathan’ın bir babası kayıplarda, annesi intihar etmiş durumda. Ne çektin be, Nathan! :’( Zaten konsey sürekli olarak tebligat yayınlayarak işleri daha da zorlaştırıyor. Ayrıca bir de Nathan hayatının bir kısmını kafeste bile geçiriyor.

-Nathan'a benzetiyorum *-* -

Anlayacağınız Nathan’ın hayatı çok zor. Buna rağmen güçlü kalmayı başarıyor. 17 yaşına basmadan 3 Armağan olayı için babasını bulması gerekli. Konsey ile başı dertte. Her şey üst üste geliyor.


Serinin ikinci kitabının adı ‘’Half Wild’’. Yazar seneye çıkacağını yetiştirirse Mart ayında çıkacağını söyledi. Öf! Daha çok var. :’( Ama yazar Sally Green çok sevimli ve fanlar ile çok ilgili birisi. Kitap çıkana kadar ipuçları vereceğini düşünüyorum.


5 yorum :

 1. `Bir de Jessica var, tam salak` burada çok güldüm. Kitaba güzel yorum yapmışsın.: ))

  YanıtlaSil
 2. Arkadaşlar ikincisi çıktı mı?

  YanıtlaSil
 3. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 4. filmi çıktımı bulamıyorumda

  YanıtlaSil

İzleyiciler

Ne Okuyorum


goodreads.com

Çok Okunanlar

Kitap Bannerları

Across the Universe by Beth Revis
Beautiful Creatures by Kami Garcia & Margaret Stohl
Benny Imura by Jonathan Maberry
Covenant by Jennifer L. Armentrout
Delirium by Lauren Oliver
Divergent by Veronica Roth
Gölge ve Kemik || Leigh Bardugo
The Infernal Devices by Cassandra Clare
Iron Fey by Julie Kagawa
Legend by Marie Lu
Maze Runner by James Dashner
Matched by Ally Condie
The Mortal Instruments by Cassandra Clare
Penryn & the End of Days by Susan Ee
Percy Jackson and the Olympians by Rick Riordan
The Seven Kingdoms by Kristin Cashore


Cinder

Açlık Oyunları || Suzanne Collins
The Eve Trilogy by Anna Carey
 Tahereh Mafi || Bana Dokunma / Shatter Me

Team Bannerları

Covenant by Jennifer L. ArmentroutHush, Hush by Becca Fitzpatrick
The Hunger Games by Suzanne CollinsIron Fey by Julie Kagawa
The Infernal Devices by Cassandra ClareMatched by Ally Condie
The Mortal Instruments by Cassandra ClareThe Selection by Kiera Cass
Shatter Me by Tahereh MafiUglies by Scott Westerfeld

Etiketler

2 Puan 2014 2015 2Mim 3 3 Puan 4 4 Puan 4.5 Puan 5 5 Puan 5. Dalga A Discovery Of Withes Açlık Oyunları Adam Adelice Aiden Ak Akiva Alex Alexandra Bracken Alina Allegiant AllyCondie America Amie Kaufmann Amor Nervosa Deliria Amy Andy Weir Anna Carey Annalise Aria Art3emis Artemis ArtemisYayınları Ash Aslı Dağlı Aspen Ateşi Yakalamak Augustus Aynı Yıldızın Altında Başlat Bea Bela Ben Benim Uzak Yıldızım BeniSeç Beth Revis Bilge Bilim Kurgu Bir Milyon Güneş Breathe . Brimstone Cadılar Cadıların Keşfi Caleb CassandraClare Cassie Cevap Christana Cinder CityofBones CityofHeavenlyFire ClARY Cumartesiİlk10 Cumatesiİlk10 ÇıkmasınıBeklediğimKitaplar Çırak Çirkinler Danielle Paige David Levithan Day Deborah Harkness DeliDolu Demir Kız Demir Kral Dex Diana Bishop Distopya Divergent DoganEgmont Dorothy Must Die DoSaB Dört Duman ve Kemiğin Kızı Dünyanın Gölgesi DvKK Efsane Eğer Yaşarsam Eksik Parça EpicReads Erik ErnestCline Etkinlik Evan Eve Evrenin Ötesi Fantasy Fire & Flood Four Gayle Forman GenniferAlbin Go! Kitap GodSpeed Goodreads HalfBad Hana Hazel Her Gün HollyBlack If I Stay Iko Illea Isaac İthaki İzlediklerim İzlediklerimiz Jace John Green Jost JulieKagawa Juliette June Kağıttan Kentler Kaidan Rowe Kan Şarkısı Kara Karanlık Zihinler Karou Katsa Kıyamet Sonrası KieraCass Kimera Kira Kitap Tanıtımı Kitap Tanıtımları KitapKurtlarıBlogTur KitapMimi KonuşanKitaplar Ky Labirent Lauren Oliver Leanansidhe Lena Mara Dyer Marie Lu MarissaMeyer Marslı Matthew Clairmont Maxon Meagan Spooner Meghan Meleğin Düşüşü Melek Mia Mik Mim Nathan Nefes New Beijing OASİS Olimpos Optik'inKitapBlogu Oz Büyücüsü Parçalanmış Dünyam Parodi Parzival Pegasus PegasusYayınları Penryn Po Prince Kai Puck Quuin Raffe ReadyPlayerOne Retelling Rick Yancey Ruby Sally Green Sam Samantha Shannon SarahCrossann ScottWesterfeld Seth Sonsuza Dek Soru SoruCevap Söyleşilerimiz Space Opera SpaceOpera Susan Ee SusanEe Tag Tally Tatlı Şeytan Tatlı Tehlike Tfios The 5th Wave The Bone Season The Darkest Minds TheBookSacrifice TheInfiniteSea These Broken Stars Tobias Top10 Tris Tudem Uğur Mehter Under The Never Sky Uyumsuz Uzaylılar-BilimKurgu-Distopya Vaelin Al Sorna Vampirella Veronica Rossi Veronica Roth Victoria Scott Video Warner Wouldyourather Xander YA Yandaş Yaratıcı Yayınları Yedi Krallık Yeni Dünya YeniHaberler Yetenek Yorumladıklarım Yorumladıklarımız Zuzana

Tık!

Ne Kadar Okumuşum?

2014 Reading Challenge

2014 Reading Challenge
Alican has read 62 books toward his goal of 70 books.
hide

Copyright © Fanboyun Günlüğü | Blogger Theme By Lasantha