Kitap Yorumu: Uyumsuz - Veronica Roth #Artemis


                                                        
                                                          


                             

                                                                                                         Özgün Adı: Divergent
Seri: Uyumsuz #1
Yazarı: Veronica Roth
Yayınevi: Artemis
Sayfa Sayısı: 516
Piyasa Fiyatı: 24.00 TL
Goodreads: 4,38

Beatrice Priorın Chicagosunda toplum, her biri belli bir erdemi yaşatmaya adanmış beş topluluğa bölünmüş durumda. Dürüstlük, Fedakarlık, Cesurluk, Dostluk ve Bilgelik.
Her yıl, belli bir günde bütün on altı yaşındakiler, hayatlarının geri kalanında birlikte yaşayacakları grubu seçmek zorunda.Beatrice, hem ailesiyle kalmak, hem de kendi benliğini bulmak istiyor ama ikisini birden seçemez. Bu nedenle kendisi dahil, herkesi şaşırtan bir seçim yapıyor.Genç yazar Veronica Roth heyecanlı seçimler, kalp kıran ihanetler, kan donduran sonuçlar ve beklenmedik aşklarla dolu karanlık bir geleceği anlatan gerilim serisinin ilk kitabıyla edebiyat sahnesine çıkıyor!

+Selam :D  Artemis Yayınlarından çıkan Veronica Roth'un yazmış olduğu Uyumsuz romanını yorumlayacağız ^_^

+Uyumsuz bir distopya. Toplum 5 topluluğa ayrılmış ;

- Fedakarlık , Dostluk , Dürüstlük , Cesurluk ve Bilgelik .

+Tris (henüz adı Beatrice tabi) ailesiyle birlikte Fedakarlık'ta yaşıyor. Seçim töreninde başka bir topluluğu seçiyor.

-İşte herşey buradan sonra başlıyor buradan sonra bir aksiyon bir aksiyon . Kızımız yaşadığı topluluk Fedakarlıktan ayrılıp Cesurluğa geçiyor ama geçmeden önce hatta seçim töreninden önce test e giriyor Tris bu test simülasyon gibi bir şey sanal bir yer ve seçimler yapıyorsun olaylar karşısında buna göre hangi topluluğa eğimli olduğun çıkıyor . Eğer tek bir topluluğa uyumlu değilde 2 veya daha fazla topluluğa uyumluysan ‘’Uyumsuz’’sun demektir .

+Ve bu Dünya'da Uyumsuz olmak demek, ölüm demektir. Tris Cesurluk'u seçerek hata ediyor. Korku simulasyonu falan, daha fazla simulasyon demek, Tris'in Uyumsuz olduğunun daha kolay anlaşılması demek. Burada ilk önce fiziksel eğitimden geçiyorlar. Burada bir eğitmen var: Dört. Tris Cesurluk'a ilk geldiğinde de karşılaşıyor onunla.

-Dört le Tris ilk kez  seçim töreninden sonra kuleden atlama kısmında karşılaşıyorlar :D . Daha sonra Tris  cesurlukta hayatın daha güzel olduğunu fark ediyor . Onların özgür olduklarını düşünüyor . İlk kez hamburger ve ‘’Cesurluk Keki’’ yiyor :D .
Kuleden Atlama Sahnesi :D
+Korku testi var daha sonra, simulasyon yine. İnsanları korkularıyla yüzleştiriyorlar. Zatem bu dünyada her şey simula
syonla yürüyor.

-Simülasyonda 12 korkuyla başlıyorlar diye hatırlıyorum korkunuzu en aza indirmeye çalışıyorsunuz . Zaten kitabın en sonunda bu simülasyon olayını kötüye kullanıyorlar :P :D
Simülasyondan :D
+Karakterlere geçecek olursak, Tris ayakları üzerinde duran bir kız. İlk başlarda çok itilip kakılıyor yavrum ama sonradan gelişiyor. Ufak tefek bir Kasıntı.(Peter'ın deyimiyle :P) Olaylara tepkileri çok gerçekçi.
Tris itilip kakılırkene :P
-Çoğu kitapta ana karakter hep seçimler yapar ve hep kazanım halinde olurlar ama Tris'in aldığı kararlardan çok fazla zarar da görüyor bence bu çok güzel bir özellikti :D . Dört hakkında bahsetmek gerekirse Cesurluk'taki karizma adamlardan zaten Cesurluk böyle siyah elbiseler giyen kaslı adamlar var ya, öyle adamlarla dolu :D 

+Uriah var bir de (Uriş, DivergentRPye selamlar olsun). Hot fictional boy, Finnick gibi işte öyle tatlı bir çocuk. Filmde olmaması ayrı bir koyuyor.  Uriah doğma büyüme Cesurluk'lu, Tris'e böyle kıyak falan geçiyor cool herif idolüm. 3. kitapta Christina'yla arasında bir şeyler olacak gibime geliyor.

-Bence de üçüncü kitapta Christina ile bir şeyler yaşıycaklar :D. Christina demişken oda Cesurluğa transfer olanlardan ve Tris’in kankası oluyor oda Will’le yakınlaşıyor Uyumsuz da .

+Christina ve Will'in arkadaşlığı çok iyi. Bir ara Christina'ya sinir oldum, bu aslında Kuralsız'da oluyor ama Uyumsuz'un sonundaki "o" olaydan dolayı. Neyse yine bir araya geldiler. Peter, Molly ve Drew var üçü de pislik, özellikle Peter, Tris'e çok çektiriyorlar -_-

-Peter,Molly ve Drew 3’lüsü zaten Psikopat 3’lü .Tris’e etmediklerini bırakmadılar :P . Kitabı genel olarak değerlendirmek gerekirse mükemmel bir kurguydu aksiyon desen var , heyecan desen var , gizem desen var , eğlence desen var . Kitabı okurken nasıl bitirdim farkedemedim okumaya başladıktan sonra kalktığımda kitap bitmişti zaten :D . Ülkemizde 2. Kuralsız adıyla çıktı üçlemenin final kitabı olan Allegiant 22 Ekim de Amerika da çıktı bakalım biz de ne zaman çıkıcak :D .

+Şu sıralar filme de dönüştürülüyor. 21 Mart 2014'te sinemalardaydı. Ama galiba bizim buralarda geriye attılar  İşte karakter posterlerinden birkaçı:
  Tris <3 (Shailene Woodley)
Dört (Bence Pek Dört'ü Yansıtmıyor :P) (Theo James)
 
  
Christina :D (Zoe Kravitz)
 
Bu da Filmin Offical Trailer'ı Amerika'da 21 Mart Türkiye'de 28 Mart'da Vizyona Girecek :P
Alican : 5 Puan

Yiğit : 5 Puan 

6 yorum :

 1. Yorum için teşekkürler. Bende izleycek film arıyordum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Okuduğun için biz de teşekkür ederiz ;) Filmi merakla bekliyorum :D

   Sil
 2. lütfen ALLEGİANT ne zaman çıkıyor bilgi verirmisin çıldırmak üzereyim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yayınevi matbaa'da 2-3 haftaya çıkar demiş. :D Belli olmaz ama onların işi :'(

   Sil

İzleyiciler

Ne Okuyorum


goodreads.com

Çok Okunanlar

Kitap Bannerları

Across the Universe by Beth Revis
Beautiful Creatures by Kami Garcia & Margaret Stohl
Benny Imura by Jonathan Maberry
Covenant by Jennifer L. Armentrout
Delirium by Lauren Oliver
Divergent by Veronica Roth
Gölge ve Kemik || Leigh Bardugo
The Infernal Devices by Cassandra Clare
Iron Fey by Julie Kagawa
Legend by Marie Lu
Maze Runner by James Dashner
Matched by Ally Condie
The Mortal Instruments by Cassandra Clare
Penryn & the End of Days by Susan Ee
Percy Jackson and the Olympians by Rick Riordan
The Seven Kingdoms by Kristin Cashore


Cinder

Açlık Oyunları || Suzanne Collins
The Eve Trilogy by Anna Carey
 Tahereh Mafi || Bana Dokunma / Shatter Me

Team Bannerları

Covenant by Jennifer L. ArmentroutHush, Hush by Becca Fitzpatrick
The Hunger Games by Suzanne CollinsIron Fey by Julie Kagawa
The Infernal Devices by Cassandra ClareMatched by Ally Condie
The Mortal Instruments by Cassandra ClareThe Selection by Kiera Cass
Shatter Me by Tahereh MafiUglies by Scott Westerfeld

Etiketler

2 Puan 2014 2015 2Mim 3 3 Puan 4 4 Puan 4.5 Puan 5 5 Puan 5. Dalga A Discovery Of Withes Açlık Oyunları Adam Adelice Aiden Ak Akiva Alex Alexandra Bracken Alina Allegiant AllyCondie America Amie Kaufmann Amor Nervosa Deliria Amy Andy Weir Anna Carey Annalise Aria Art3emis Artemis ArtemisYayınları Ash Aslı Dağlı Aspen Ateşi Yakalamak Augustus Aynı Yıldızın Altında Başlat Bea Bela Ben Benim Uzak Yıldızım BeniSeç Beth Revis Bilge Bilim Kurgu Bir Milyon Güneş Breathe . Brimstone Cadılar Cadıların Keşfi Caleb CassandraClare Cassie Cevap Christana Cinder CityofBones CityofHeavenlyFire ClARY Cumartesiİlk10 Cumatesiİlk10 ÇıkmasınıBeklediğimKitaplar Çırak Çirkinler Danielle Paige David Levithan Day Deborah Harkness DeliDolu Demir Kız Demir Kral Dex Diana Bishop Distopya Divergent DoganEgmont Dorothy Must Die DoSaB Dört Duman ve Kemiğin Kızı Dünyanın Gölgesi DvKK Efsane Eğer Yaşarsam Eksik Parça EpicReads Erik ErnestCline Etkinlik Evan Eve Evrenin Ötesi Fantasy Fire & Flood Four Gayle Forman GenniferAlbin Go! Kitap GodSpeed Goodreads HalfBad Hana Hazel Her Gün HollyBlack If I Stay Iko Illea Isaac İthaki İzlediklerim İzlediklerimiz Jace John Green Jost JulieKagawa Juliette June Kağıttan Kentler Kaidan Rowe Kan Şarkısı Kara Karanlık Zihinler Karou Katsa Kıyamet Sonrası KieraCass Kimera Kira Kitap Tanıtımı Kitap Tanıtımları KitapKurtlarıBlogTur KitapMimi KonuşanKitaplar Ky Labirent Lauren Oliver Leanansidhe Lena Mara Dyer Marie Lu MarissaMeyer Marslı Matthew Clairmont Maxon Meagan Spooner Meghan Meleğin Düşüşü Melek Mia Mik Mim Nathan Nefes New Beijing OASİS Olimpos Optik'inKitapBlogu Oz Büyücüsü Parçalanmış Dünyam Parodi Parzival Pegasus PegasusYayınları Penryn Po Prince Kai Puck Quuin Raffe ReadyPlayerOne Retelling Rick Yancey Ruby Sally Green Sam Samantha Shannon SarahCrossann ScottWesterfeld Seth Sonsuza Dek Soru SoruCevap Söyleşilerimiz Space Opera SpaceOpera Susan Ee SusanEe Tag Tally Tatlı Şeytan Tatlı Tehlike Tfios The 5th Wave The Bone Season The Darkest Minds TheBookSacrifice TheInfiniteSea These Broken Stars Tobias Top10 Tris Tudem Uğur Mehter Under The Never Sky Uyumsuz Uzaylılar-BilimKurgu-Distopya Vaelin Al Sorna Vampirella Veronica Rossi Veronica Roth Victoria Scott Video Warner Wouldyourather Xander YA Yandaş Yaratıcı Yayınları Yedi Krallık Yeni Dünya YeniHaberler Yetenek Yorumladıklarım Yorumladıklarımız Zuzana

Tık!

Ne Kadar Okumuşum?

2014 Reading Challenge

2014 Reading Challenge
Alican has read 62 books toward his goal of 70 books.
hide

Copyright © Fanboyun Günlüğü | Blogger Theme By Lasantha